TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Hambal, Karakovan, Arı Sütü ve Poleni, Propolis

Arı Sütü Nasıl Üretilir

Arı sütü nasıl üretilir sorusu tüketiciler ve arı sütü üretmek isteyen arıcıların merak ettiği ve araştırdığı konulardan biridir. Arı sütü üretebilmek için öncelikle arıcı olmanız bu konuda deneyimli olmanız gereklidir. Arıcılık konusunda deneyim ve bilgi gerektiren zorlu yorucu bir üretim prosesi arı sütü üretmek için zorunludur.

Arı sütü üretmek için özel şekillde hazırlanan arı sütü üretim kovanları kullanılır. Farkıl üretim metodlarına göre üretim şeması ve kovanların özellikleri değişiklik gösterir. 

Arılıkta belirli kovanlar arı sütü üretimi için seçilir ve kraliçe arıları belirli alanlara hapsedilir veya kraliçe arılar alınır, bu kovanı destekleyici başka kovanlara ihtiyaç vardır. Çünkü bu kovanda kraliçe arı olmadığı için kendi başına nüfusunu yenileyemez, başka kovanlardan bu kovanlara sürekli arı ve yavru takviyesi yapılması lazımdır. Nüfusu arı sütü üretimi için uygun hale getirilen, kraliçe arı olmayan veya hapsedilen üretim kovanları başlatıcı ve bitirici olarak iki guruba ayrılır. Farklı modellerde üretim olsada en verimli yöntem olarak uygulanan budur. Başlatıcı kovanların görevi arı sütü için yapılan işlemi test edip onaylamak bitirici kovanların görevi seçilen larvalara arı sütü doldurmaktır. Bitirici arı kovanlarının kraliçe arıları vardır ama onlar belirli bir alanda tutulur. Sadece üretim aşamalarının anlatmak için yazdığımız bu bölüm sizlerin anlayabilmesi için bir çok detay atlanarak özet bir biçimde anlatılmaktadır.

Arı yumurtası petek gözünde üçüncü gün çatlar ve larva haline döner. Artık arının ilk halidir. Biz bu çatlayan yaklaşık 1-2 mm boyundaki larvayı petek gözünden alır, bunu kraliçe arı gözüne, özel tasarlanmış gözlere transfer yaparız.

1 numaralı  fotoğrafta larvanın petek gözünden alınıp arı sütü üretimi için arı sütü gözüne aktarılması işlemini görüyorsunuz. Arı sütü üretimi bu aşamada başlar 2. Fotoğrafta kraliçe arı gözüne konulan larvaları beslemek için arıların arı sütü gözlerine arı sütü doldurma işlemi görülmektedir.  3. numaralı fotoğrafta 72 saat sonunda hasat edilmeye nazır hale gelmiş yaş taze arı sütleri. 4 numaralı fotoğrafta ise larvaların gözlerden alınıp arı sütünün hasat edilme anınıı görmektesiniz. Bu aşmadan itibaren ürün soğuk zircir ile korunup sofranıza ulaşana kadar bu şekilde sevk edilmektedir. Arı sütü üretimi 72 saat yani 3 günlük bir üretim sürecini kapsar. Bundan daha fazla beklenirse arı sütü değer ve miktar kaybetmeye başlayacaktır. 72 saati tamamlayan arı sütü üretim çıtaları kovandan alınır. Bu gözler içindeki larvalar alınır. Arı sütleri soğuk zincirle toplanır. Yani kovandan çıktığı anda hemen soğutucu sistemli kavanozlara konulur. Gramajlanır ve -18 dondurucuya atılır. Size gelene kadar bu soğuk zinciri koruması gerekir.

Başlık
Yerli Taze Arı Sütü Üretici Arıcıdan Faydaları, Satışı Fiyatı Kullanımı

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page