TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Arı Ürünlerinin En Sağlıklı Etkileri

Sağlıgınız İçin Pratik Faydalı Bilgiler

Peygamber Efendimizin Bal Şerbeti, Kur'an ve Sünnette Bal

Peygamber Efendimizin Bal Şerbeti, Kur'an ve Sünnette Bal

Bal Kuran'da şifa olarak geçen, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed S.A.V. 'in tavsiye ettiği nadir gıdalardan biridir. Hatta Peygamber Efendimizin bal şerbeti

onun sünnetlerindendir. Kendisi tüketmiş ashabına tavsiyede bulunmuştur. Balı yemekte, balı peygamber efendimizin sünnetine olan bal şerbeti şeklinde tüketmekte şifadır

Kur'an'da bal

Rabbin bal arısına vahyetti: "Dağlarda, ağaçlarda ve yüksek yerlerde kendine evler edin!"
"Sonra, meyvelerin-çiçeklerin tümünden ye! Böylece, Rabbinin yollarında, boyun eğmiş olarak dolaş!" Arıların karınlarından, muhtelif renkte içecek-şerbetler çıkar ki, 'onda(balda)' insanlar için şifa vardır. Muhakkak düşünen bir topluluk için bunda bir ayet vardır.  [NAHL Süresi (16)/68-69] Allah tarafından insanlığa şifa olarak sunulan ve Kuran'da geçen nadir gıdalardan olan bal. Peygamber efendimizindi özellikle tavsiye ettiği ve severek tükettiği yiyeceklerdendir. Öletik İslam'ın önde gelen hekimleri de balı tedavi edici özellikleri sebebiyle baş tacı yapmıştır. Günümüzde bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda açıkça ortaya koymaktadır ki bal şerbetinin faydaları çok fazladır.  Bal şerbeti tüketmenin normal bala göre daha etkili olduğu yönündedir. 

 

Peygamber Efendimizin hadislerinde bal ve bal şerbeti

Allah'ın Elçisi(sav) şöyle buyurdu:
"Şu şifalı iki şeye devam ediniz: Bal ve Kur'an."
İbn-i Mace, C.9, Hno:3452

Allah'ın Elçisi(sav) şöyle buyurdu:
"Kim, her ay üç gün sabahleyin bir kaşık bal alırsa; o kimsenin başına, büyük bir hastalık gelmez."
İbn-i Mace, C.9. Hno:3450.

Bir adam, Allah'ın Elçisi(sav)e gelip; "kardeşimin karnı ağrıyor" dedi.
Allah'ın Elçisi(sav): "Kendisine bal şerbeti içir" buyurdu.
Ona bal şerbeti içirdikten sonra tekrar geldi ve dedi ki: "Ey Allah'ın Elçisi! Bal şerbeti içirdim, fakat karın ağrısı arttı."
Bunun üzerine Allah'ın Elçisi(sav): "Tekrar bal şerbeti içir" buyurdu.
Adam içirdi. Sonra tekrar gelerek: "Balı içirdim fakat ağrı geçmedi arttı" dedi.
Bunun üzerine, Peygamber(sav) şöyle buyurdu: "Allah'ın sözü doğrudur, kardeşinin karnı yalan söylemiştir. Bal şerbeti içir" dedi. O kimse de, tekrar bal şerbeti içirdi ve kardeşi iyileşti.
Tirmizi, C.2. Hno:2082, Buhari, C.12, Hno:1922

Resulullah(sav) şöyle buyurmuştur: "Şifa üç şeyde vardır: Bal şerbeti içmek, kan aldırmak, ateşle dağlamak. Fakat ümmetimi ateşle dağlamaktan men ederim."
Buhari, C.12 Hno:1921

Resulullah(sav) şöyle buyurmuştur: "Sinameki ve sennut(tereyağı tulumuna konulan bal), yemeye devam ediniz. Çünkü, bu iki şeyde, samdan başka, her hastalığa şifa vardır."
"Ya Rasullullah 'sam' nedir? diye soruldu:
"O ölümdür" diye buyurdu.
İbn-i Mace, C.9, Hno:3457

Hz. Aişe rivayet eder; “Peygamber SAV’a şerbetlerin iyisi bal idi.” SAV buyurdu; “bal yiyince gönlüm sevinir, gözümü aydınlatır, cila verir.” SAV buyurdu; “her derde deva eylemekte baldan (şerbetinde) üstün nesne yoktur.” “Helal kazanılmış para ile bal satın alınır ve yağmur suyu ile beraber içilirse şifadır.” “iki şifaya devam ve mülazemet ediniz. Bunlardan birisi bal, diğeri de Kuran-ı Kerim’dir.”

Yukardaki bilgiler ışığında sünnet olan bal şerbeti için açık bir tarif verilmemiştir. Hadislerde geçen peygamber efendimizin bal şerbeti tarifi hakkında net bir bilgi yoktur. Ama geleneksel bir ürün olan şerbet hazırlamanın tüm toplumlarda aynı şekilde olduğu açıktır. 

Bal şerbetinin ılık suyla ve soğuk suyla hazırlanmasının farklı etkileri olduğu dile getirilmektedir. Bunun için sizlere kolaylıkla hazırlayabileceğiniz iki tarif sunuyoruz

 peygamber efendimizin sünnet olan bal serbeti tarifi yapilisi tibbi nebevi faydalari tarifi

Bal Şerbeti Hazırlama, Nasıl Yapılır? Yöntem 1:

Bal şerbeti, bir bardak ılık, sıcak veya soğuk suya tercihinize göre hangisini seviyorsanız bir tatlı kaşığı ham bal eklenerek iyice karıştırılır. Karışımın içine birkaç damla limon eklenir. Dilenildiği zaman tüketilebilir. Yaz aylarında serinletici bir içecek olarak dolabınızda muhafaza edebilirsiniz. Sıcak suya bal eklemek bala zarar vermez mi derseniz bu sorunuzun cevabı burada? Sıcak süte, yeşil çaya, bitki çaylarına, sıcak suya bal koymak bala zarar verir mi?

Bal şerbeti yapılışı malzemeler.
1 bardak su
1 tatlı kaşığı ham bal
1 limon

 

Bal Şerbeti Nasıl Yapılır? Yöntem 2:

Bal şerbeti yapmanın diğer ve daha pratik bir yöntemi bal şerbeti kürü hazırlamaktır. Önceden hazırladığınız bu kürü buzdolabında 1 haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz. Bal şerbeti hazırlamak istediğinizde bu kürden bir bardak suya bir tatlı kaşığı eklemeniz yeterli olacaktır. Özellikle gündelik ve düzenli kullanım için önerilir.

Bal şerbeti kürü için gerekli malzemeler:

1 adet limon
Ham bal
İnce bir şekilde limon yıkanır ve kabuklarıyla birlikte küp veya halka şeklinde doğranarak bir kavanoza konulur. Üzerine limonun hizasına kadar bal eklenir. 3 gün beklenir. Bu aşamada limonun özü balla karışarak bal şerbetinin hammaddesi oluşur. Bu kavanozdaki karışımdan ılık, sıcak veya soğuk su içine 1 tatlı kaşığı ekleyip karıştırarak tüketilir. Hatta bu karışımı ıhlamur, adaçayı, yeşil çay gibi bitki çaylarına katarak tüketmeniz çok daha güzel olacaktır.

 

Balın şifa dolu özelliklerinden maksimum düzeyde yararlanmak için gerçek balı ve ham balı tercih ediniz. Afiyet şifa olsun.  

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page