TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Siristat Bozkır Tarihçesi

Siristat Bozkır Tarihçesi
Konya ilinin en eski ilçelerinden biri olan Siristat 'ın bugünkü adıyla Bozkır’ın il merkezine uzaklığı 116 km dir. Konya’nın Akdeniz bölgesi sınırları içinde yer alır.Toroslar’ın İç Anadolu bölgesine bakan eteklerinde kurulmuştur. Bozkır’ın bu özelliği iklim,bitki örtüsü,sosyal ve ekonomik yapısını etkileşmiştir.
 

Denizden yüksekliği 1200 m dir.Akdeniz iklimi ile Karasal iklimin etkilerini Toros Dağları belirler.

Zirveleri (Tufan Deresi,Tosun Taşı ,Sarı Ot, Sülek, Gölcük) temiz havalı, kekik ve çam kokulu, soğuk su kaynaklı yaylalarıyla, Akdeniz bölgesi göçebeleri Bozkır insanının birleşip kaynaştığı yazın dağ turizminin yapıldığı yerlerdir.


Tarihi ismiyle Siristat bugünkü adıyla Bozkır ilçesine komşu ilçeler : Doğuda Güneysınır, Çumra Güneyde Hadim, Güneybatısında Gündoğmuş Batıda Akseki, Ahırlı Kuzeyde Seydişehir, Ahırlı, Yalıhüyük  ilçeleridir. Toroslar’ dan çıkan Çarşamba çayı bozkıra hayat veren kendi oluşturduğu, vadi, zirai üretim ve yerleşim alanıdır.Çarşamba çayı ; Aygır denilen kaynaktan çıkar, yakın zaman kadar temiz ve duruluğu bozulmadan akardı, ilçe merkezine ulaşıncaya kadar, Karacahisar, Sorkun, Dere ve Çağlayan gibi yerleşim yerlerini kat ederek geldiği için çevre kirliliği bu çayı da etkilemiştir. Buna göre çevre halkı ve yetkililer arıtma tesisleri yapılması için çalışmalar başlatmışlardır. Çarşamba çayı su çatı denilen bölgede Beyşehir gölünden gelen Çarşamba kanalı ile birleşir, Çarşamba suyu şeklinde Apa barajına akar.İlçemiz ve çevresinde görülen derin vadileri Çarşamba çayı ve kanalının şekillendirmesidir.

Siristat Adının Kaynağı ve Anlamı

İsauria Bölgesi baş kenti; Bozkıra 16 km uzaklığında (Konya-Bozkır Karayolu üzerinde) Ulupınar, Hacılar, Işıklar ve Yazdamı köyleri arasındaki dağlık alanda bulunan ve bu gün “Zengibar Kalesi” olarak bilinen Antik İsaura kentidir.

1400'lü yılların başında Yalıhüyük ve çevresinde yaşayan Bozkır Bey, Leontopolis’e gelerek kendi adını vermiştir. 16. ve 17. yüzyıllarda Bozkır ismi “Siristat”, “Silistad”, “Seriustat” olarak anılmıştır. Bu isimle anılmasının sebebi tufan deresinde çıkartılan ve  ilçe merkezine getirilerek eski ilk okul (Atatürk İlköğretim Okulu (Selimiye Mektebi))'nde eritme işlemi yapılan Simli Kurşun maddesinin baş üstadı (Ser Usta)'dan gelmektedir, Simli kurşun madeninden az miktarda altın ve gümüş de elde edilmekteydi.

Bozkır adı, Katip Çelebinin cihan Nümasında “ Buz-kır” olarak geçer. İsauria bölgesinde bilimsel araştırma yapan Hamilton, Bozkır’a “Tris-maden” adını vermiştir. Bu adı; üçlü madenin kurşun, altın, gümüş adına izafeten verdiği anlaşılıyor. Bozkır ilçesinin tarihi ve tarihi eserlerini, coğrafi yapısını inceleme konusu yaparak yıllarca Bozkır ilçesine gelip görmüş yerli ve yabancı tarihçi, arkeologlar eserlerinde Bozkır ve çevresini tanıtmışlardır.

siristat bozkır zengibar kalesiGeçmişter Günümüzü Siristat'ın Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Siristat Zengibar Kalesi

Bozkır'a hakim olan bir tepe üzerine kurulu olan Isaura, Zengibar Kalesi olarak adlandırılmakta ve Bozkır'a 16 km uzaklıktadır. Isaura, 1860 metre yükseklikte bir tepe üzerine kurulmuştur. Sarp uçurumlarla çevrilmiş olan tepe, Konya ve Toroslar'ı kontrol altında tutabilen bir yerdir. Özellikle seçilmiş olan bu dağ tepesi, ayrıca Seydişehir, Karaman, Hadim yörelerini de kontrol altına almaktadır. Bol su kaynaklarının bulunduğu, Toros dağ sıralarının, Seydişehir ve Suğla Gölünün, hatta Konya’nın bir çok yöresinin görülebildiği bu hakim tepe, Isauralılar tarafından bilinçli olarak seçilmiştir. Surlarının uzunluğunun 4 km olduğu bilinen Zengibar Kalesinin Selçuklular zamanında fethedildiği sanılmaktadır.

 

Bozkır Aygır Pınarı

Bozkır’ın doğal güzelliklerinin en önemlilerinden olan Aygır Pınarı ve mesire alanıdır. Aygırdibi Şelalesi kaynağı Konya ilinin Bozkır İlçesi’nde bulunmaktadır. Burada bulunan Karacahisar Mahallesi’ndeki şelalenin yanında aynı zamanda geniş ve mükemmel bir doğaya sahip olan bir mesire alanı da yer alıyor.

Aygırdibi Şelalesi hem yaz aylarında hem de kışın görmeniz gereken bir doğa harikası olarak tarif edilebilir. Aygır dibi şelalesi Siristat bölgesinin en özel ve güzel doga parçalarından bir tanesidir. Toros dağlarından süzülen suların bu kaynaktan yeryüzüne çıkarak Çarşamba çayını meydana getirir. Gerek etrafını çevreleyer dağların güzelliğiyle gerekse etrafındaki bahçelerin huzuruyla mükemmel bir manzara barındırır. 

 

Bozkır Kurşunlu Camisiristat bozkır kurşunlu cami

Üçpınar Kasabası'nın Hocaköy mahallesinde bulunan Camiinin ilk olarak düz toprak damlı ve ahşap bir yapı olarak yapıldığı, daha sonra duvarlarının kalınlaştırılıp, üzerinin kubbe ile örtüldüğü tespit edilmiştir. Kubbelerin önce çinko ile kaplanması, daha sonra kurşunla kaplatılması sonucunda ismi de "Kurşunlu Camii" olarak anılmaya başlanmıştır. Kurşunlu Camii içerisindeki süslemeler dikkat çekmektedir. Camii, "Korunması Gerekli Kültür Varlığı" olarak tescil edilmiştir. Vakıflar Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır.

 

siristat bozkır konya asarlık camiBozkır Asarlık Camii

Bozkır'daki Osmanlı devri eserlerinden olan cami 1282 (Hicri) yılında yapılmıştır. Hisarlık (Asarlık) Kasabası Camisi ahşap işçiliği ve duvar freskoları bakımından ayrı bir önem taşımaktadır. Güdük (Kısa) tek minaresi sarı pör taştan, tek şerefeli ve sekizgen kaide üzerinde yükselmektedir. Hisarlık Kasabası Camii de "Korunması Gerekli Kültür Varlığı" olarak tescil edilmiş miraslardandır. Vakıflar Müdürlüğü tarafından restarosyon çalışmaları tamamlanmıştır.

 

Isaura Antik Kentisiristat bozkır isaura antik kenti

Siristat isminin kaynakları arasındad geçen Isaura, Konya- Bozkır Kara yolunun üzerin de Bozkıra 16 km uzaklık tadır. Bozkırdan Konya yolunun 10. Km. sindeki Yazdamı- Hisarlık-Işıklar yol ayrımından saptıktan sonra Işıklar yolu takip edilerek Zengibar’a araçla ulaşılabilir.

 İsaura bugünkü Zengibar Kalesi olarak bilinen yerdir. İsaura, 1860 metre yükseklikte hakim bir tepe üzerine kurulmuştur. Sarp uçurumlarla çevrilmiş olan tepe, Konya ve Toroslar’ı kontrol altında tuta bilen bir yerdir. Özellikle seçilmiş olan bu dağ tepesi, ayrıca Seydişehir, Karaman, Hadim yörelerini de kontrol altına almaktadır. Bol su kaynaklarının bulunduğu, Toroslar dağ sıralarının, Seydişehir ve Suğla Gölünün, hatta Konya’nın bir çok yöresinin görüle bildiği bu hakim tepe, İsauralı’lar tarafından bilinçli olarak seçilmiştir.

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page