TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Arı Poleni Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Arı Poleni Hakkında Merak Ettikleriniz

Arı Poleni Nedir, İçindekiler, Nasıl Kullanılır, Toplanır, Tüketilir, Faydaları?

Arı Poleni Nedir, İçindekiler, Nasıl Kullanılır, Toplanır, Tüketilir, Faydaları?

Bu makalemizde sizler tarafından çokça merak edilen mucizevi besin arı poleni konusunu ele alıyoruz. Popülerliği her geçen gün artan, üzerinde yoğun araştırmalar devam eden arı poleni

bahsedildiği gibi mucize bir ürün mü? Yoksa hakkında yanlış bilgiler mi sunululuyor.

 

Bu makalemizde sizlerin merak ettiği aşağıdaki sorulara cevap vermeye çalıştık.

 

 • Polen her gün yenir mi?

 • Arı poleni faydaları, nasıl kullanılır ve  tüketilmeli?

 • Arı poleni hangi hastalığa iyi gelir?

 • Polen balla yenir mi?

 • Arı poleni ne kadar tüketilmeli

 • Arı poleni çoçuğa nasıl verilir

 • Arı polenindeki vitaminler ve mineraller

 • Arı poleni nedir?

 • Arı poleni içindekiler

 • Arı poleni nasıl toplanır?

   

    

Apiterapötikler, onaylanmış eylem ve aktivite aralığına sahip kimyasal bileşik grupları içeren doğal ajanlardır. En bilinen apiterapötiklerden biri olan arı poleninin kimyasal bileşimi, iklim koşulları, toprak tipi ve arıların ırkı ve aktiviteleri gibi diğer faktörlerle birlikte bitki kaynağına ve coğrafi kökene güçlü bir şekilde bağlıdır [ 1 , 2 ]. Arı poleninin bileşiminde amino asitler, lipidler (trigliseritler, fosfolipidler), vitaminler, makro ve mikro besinler ve flavonoidler dahil olmak üzere yaklaşık 250 madde vardır [ 1 , 2 ].

 

Arı poleni, antifungal, antimikrobiyal, antiviral, antiinflamatuar, immün sistemi uyarıcı ve lokal analjezik gibi bir dizi etki gösterdiği ve yanık yarasının iyileşmesinin granülasyon sürecini kolaylaştırdığı için apiterapötik tedavide kullanılır [ 3 , 4 ].

 

Arı poleni Nedir?

Arı poleni, arıların arı ekmeği ürettiği bir hammaddedir. Bitki anterlerinden polen toplarlar, tükürük bezlerinden veya nektardan gelen salgıdan küçük bir dozla karıştırırlar ve arka ayaklarının kaval kemiği üzerinde bulunan özel sepetlere (korbikulalar) yerleştirirler. Bunlara polen yükleri denir. Tarla arıları polenleri toplar ve kovana taşır [ 5 , 6 ].

 

Kovanda toplanan polenler, tükürükle ıslatılarak uçamayan arılar tarafından parçalanarak petek hücrelerine paketlenir. Ardından, toplanan polenin yüzeyi ince bir bal ve balmumu tabakası ile kaplanır. Oluşan madde anaerobik fermantasyona uğrayan ve ortaya çıkan laktik asit sayesinde korunan arı ekmeğidir. Arı kolonisi için temel protein kaynağı arı ekmeğidir. Ayrıca işçi arılar tarafından üretilen arı sütü için besin ve mineral maddelerinin kaynağıdır [ 5 , 6 ].

 

Arı poleni bitkilerinin anterlerinde meydana  gelen tozlardır. Arı poleni, çift katmanlı bir hücre duvarı ile çevrilidir. İç hücre duvarına intin, dıştakine ise exine denir. 

 

Polen taneleri, bitki türlerine bağlı olarak şekil, renk, boyut ve ağırlık bakımından farklılık gösterir. Tane şekilleri çeşitlidir: yuvarlak, silindirik, çan şeklinde, üçgen veya dikenli [ 7 ]. Ağırlıkları bir düzine veya birkaç düzine mikrograma eşittir. Polenlerin çoğu, bazen iki veya daha fazla taneyle birleştirilen tek tanelerden oluşur [ 7 ].

 

Polenin rengi parlak sarıdan siyaha kadar değişir. Kovana getirilen polen sepeti genellikle bir bitkinin polenlerinden oluşur. Bununla birlikte, bazen arıların birçok farklı bitki türünden polen toplaması olur. Yalnızca polenin toplandığı bitki grubu haşhaş, mısır ve acı baklayı içerirken, diğer yumuşak bitkilerden arılar hem nektar hem de polen toplar. Arılar çimenlerden polen toplamazlar. Ancak bazen küflü bitkilerden mantar sporları toplayabilirler [ 8 , 9 ].

 

 

Arı poleninin kimyasal bileşimi, içindekiler

 Polen, biyolojik olarak aktif maddeler açısından zengin, oldukça çeşitli bir bitki ürünüdür. Farklı bitki türlerine ait polen tanelerinde 200 aktif madde tespit edilmiştir. Temel kimyasal maddeler grubunda proteinler, amino asitler, karbonhidratlar, lipidler ve yağ asitleri, fenolik bileşikler, enzimler ve koenzimler ile vitaminler ve biyoelementler bulunur [ 10 , 11 ].

 

Polen, metionin, lizin, treonin, histidin, lösin, izolösin, valin, fenilalanin ve triptofan gibi esansiyel amino asitlerin %10,4'ü dahil ortalama %22,7 protein içerir. 

 

Bu protein elementleri yaşam için gereklidir ve organizma bunları kendi başına sentezleyemez. Ayrıca polende önemli miktarda nükleik asit, özellikle ribonükleik asit bulunur. Polenlerde ortalama %30,8 oranında sindirilebilir karbonhidratlar bulunur. Başta fruktoz ve glikoz olmak üzere indirgeyici şekerler bu üründe yaklaşık %25,7 oranında mevcuttur [ 1215 ].

 

Polende yaklaşık % 5,1 oranında bulunan lipidler arasında ilk sıralarda belirtilmesi gerekenler esansiyel yağ asitleridir (EFA). Linoleik, γ- linoleik ve arkaik gibi asitler %0,4 oranında bulunur. Fosfolipidler %1,5 oranında bulunurken fitosteroller, özellikle P-sitosterol, %1,1 oranında bulunur [ 16 ].

 

Diğer bir grup ise ortalama % 1,6 oranında fenolik bileşikler oluşturmuştur. Bu grup flavonoidler, lökotrienler, kateşinler ve fenolik asitleri içerir. Polende bulunan flavonoidlerin %1,4'ü başlıca kaempferol, kuersetin ve isorhamnetin iken, %0,2'lik fenolik asit grubunda ise başlıca klorojenik asit bulunur [ 17 ].

 

Polen, oldukça önemli bir triterpen bağı içeriği ile karakterize edilir. En sık görülen bileşikler oleanolik asitler, 3-ursolik asit ve betulin alkoldür [ 12 , 13 ].

 

Arı polenindeki vitaminler ve mineraller

Ayrıca vitaminler ve biyoelementler de değerli maddelere aittir. Polen, hem provitamin A ve E ve D vitaminleri gibi yağda çözünen %0,1 hem de B1, B2, B6 ve C gibi suda çözünen %0,6 ve asitler açısından oldukça önemli bir vitamin kaynağıdır: pantotenik, nikotinik ve folik, biotin, rutin ve inositol. Bunların toplam miktarı tüm üründe %0,7'ye eşittir.

 

Makro besinler (kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum ve potasyum) ve mikro besinler (demir, bakır, çinko, manganez, silikon ve selenyum) dahil olmak üzere biyoelementler yaklaşık % 1,6 oranında bulunur. Sonuncusu %0,02 [ 10 – 13 ] miktarında mevcuttur .

 

En son Ulusal Verilere göre, havada kurutulmuş polendeki (40°C sıcaklıkta) ana bileşenlerin ortalama içeriği şu değerlere eşittir: proteinler, %32,8, esansiyel amino asitler dahil, %11,5 ve indirgeyici şekerler, %40,7, sakaroz, %3,7, lipidler, %12,8, C vitamini, %0,19, β -karoten, %0,07 ve biyoelementler, %4,0.

 

Arı poleni nasıl toplanır?

Polen sepetlerini toplamak için özel cihazlar, polen tuzakları kullanılmaktadır. İşleyişlerinin genel kuralı, kovana dönen tarla arılarından polen sepetinin bir kısmını almaktır. Bu nedenle arıların dönüş rotasında farklı bölücüler vardır. Arılar, polen sepetinin özel kaplara düşen kısmını kaybetmek için zorlamalı ve sonuç olarak. Polen tuzaklarının farklı türleri vardır: delikli eleklerin veya uygun şekilde küçük deliklere sahip ızgaraların kullanıldığı çıkış, alt pano, dilim ve üst çerçeve olanlar. Boyutları yaklaşık 5 mm'dir.

 

Polen kaybı arıları harekete geçirir. Hem tarla arısı sayısını hem de uçuş sayısını artırır. Bir koloniden bir günde toplanan polen miktarı 50-250 g'dır. Ulusal Verilere göre, bir arı kolonisi yılda 1 ila 7 kg polen verir  [ 12 , 13 ].

 

Arı Poleninin Aktivitesi ve Biyolojik Özellikleri, Faydaları

 Arı poleni, potansiyel tıbbi ve beslenme uygulamaları nedeniyle doğal tıp tarafından büyük beğeni toplayan değerli bir apiterapötik üründür. Antifungal, antimikrobiyal, antiviral, antiinflamatuar, hepatoprotektif, antikanser immün uyarıcı ve lokal analjezik gibi bir dizi etki gösterir. Radikal süpürücü potansiyeli de rapor edilmiştir. 

 

Hatta ve hatta yanık yara iyileşme sürecini modüle ettiği düşünülen çalışmalarda var.

 

Yürütülen deneysel farmakolojik çalışmalar, polenin, plazma toplam lipidleri ve triaçilgliserollerin içeriğini azaltan hipolipidemik bir aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, serumdaki lipid konsantrasyonunun azalması, daha yüksek bir lipid metabolizmasından sorumlu olan insülin, testosteron ve tiroksin gibi hormonların içeriği ile koreledir [ 19 , 20 ].

   

Kalp, damar sağlığı, kolesterol kan değerleri üzerine etkileri

Klinik çalışmalar polenin hipolipidemik aktivitesini doğruladı. Hastaların kan serumunda yukarıda bahsedilen lipid maddelerinin içeriğini %20'den %35'e düşürmüştür [ 21 ]. Hiperlipidemi ve aterosklerozda da başarıyla uygulandı. Antiatersklerotik ilaç olan Grofibrat (fenofibratum) ile reaksiyona girmeyen hastalarda polen, lipid ve kolesterol seviyesini %20'den %30'a düşürdü ve kan trombositlerinin kümelenmesini %30 oranında azalttı [ 22 , 23 ]. Belirgin bir miyopi ve kısmi optik atrofisi olan arteriosklerozdan mustarip hastalarda, polen kan serumundaki kolesterol seviyesini düşürdü ve görüş alanını arttırdı ve görme keskinliğini stabilize etti [ 24 ].

 

Polen ve ekstraktları, özellikle yağda çözünenleri, enfarktüs sonrası durumların yanı sıra sistemik dolaşım bozuklukları ve arteriyel hipertansiyonda da başarıyla uygulanmaktadır. Ayrıca, yaşlı insanlara verilen küçük dozlarda polen, hem kan damarlarındaki aterosklerotik değişikliklerin inhibisyonuna hem de beyin kan akışının iyileşmesine izin verir [ 25 ].

 

Polenin hipoglisemik aktivitesi esas olarak doymamış yağ asitleri, fosfolipidler ve fitosterollerin varlığına bağlanır. Ayrıca, polen alan kişilerde trombosit agregasyon yeteneğinin azaldığı ve fibrinolitik sistem aktivitesinin arttığı doğrulandı. Kalp hastalıklarından ve beyin felçlerinden koruyan antiaterosklerotik etkiyi gösterir [ 26 ].

 

Detoks Etkileri

Hayvanlar üzerinde yapılan geniş kapsamlı ve iyi belgelenmiş araştırmalar da polenin detoksifiye edici etkisini açık bir şekilde göstermiştir. Sıçanlar, her ikisi de karaciğer hücrelerinde derin bir hasara neden olan karbon tetraklorür ve trikloretilen gibi organik çözücüler ile etiyonin ve amonyum florür ve viral hepatit, etanol ve alil alkolün neden olduğu değişiklikleri taklit eden galaktozamin ile zehirlendi. steatoz ve siroz ve ilaçlarla: parasetamol ve hidrokortizon. Etkileri altında alanin ve aspartat transaminaz, asit fosfataz ve bilirubin gibi çok yüksek seviyelerde enzimler test edildi [ 27].]. Polen, kan serumundaki bu maddelerin seviyesini fizyolojik değerlere bile düşürdü, bu da bu ürünün karaciğer dokusuna göre tedavi edici özelliklerini kanıtlıyor. Ancak toksik maddelerle birlikte verildiğinde karaciğer hücrelerini zararlı etkilerinden korumuştur, bu da toksikasyonu önleme kabiliyetini gösterir. Detoksifikasyon sürecinde, başta flavonoidler ve fenolik asitler olmak üzere polifenoller önemli bir rol oynar [ 2831 ].

 

İltihap, Ödem Etkileri 

Polen ve arı ekmeğinin meslek hastalıkları, ağır metal kontaminasyonu, endüstriyel gazlar ve tozlar ve ilaçlar (örneğin, antiromatizmal ve anti-inflamatuar müstahzarlar ve antibiyotikler) gibi fenomenlerdeki detoksifiye edici aktivitesinden de bahsedilmelidir [ 32 ].

 

Polen ayrıca yüksek bir anti-inflamatuar aktivite ile karakterize edilir. Büyüklüğü, naproksen, analgin, fenilbutazon veya indometasin gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlarla karşılaştırılır [ 33 ].

 

Anti-inflamatuar etkinin mekanizması, araşidonik asidi prostaglandin ve lökotrienler gibi toksik bileşiklere dönüştürmekten sorumlu enzimler olan siklooksijenaz ve lipoksijenazın aktivitesini inhibe ederek, dokularda akut ve kronik inflamatuar koşulları indüklemekle ilgilidir. Deneysel araştırma, sıçanın vücut ağırlığına göre 50 mg'lık bir dozda konsantre bir polen ekstraktının, karagenan uygulamasıyla verilen hayvanın pençesindeki şişmeyi %75 oranında ortadan kaldırdığını göstermektedir. Bu tür aktiviteden sorumlu elementler, flavonoidler ve fenolik asitlerin yanı sıra yağ asitleri ve fitosterollerdir [ 34 ]. Polen, akut ve kronik inflamatuar durumlarda, başlangıç ​​dejeneratif durumlarda ve kolestatik karaciğer hastalıklarında ve ayrıca bu organın toksik ve travma sonrası hasarlarında önerilir. [33 , 34 ].

 

Kan değerleri, büyüme ve gelişme üzerine etkileri

Arı poleni de değerli bir besin takviyesi olarak önerilmiştir. Polen ile hayvan besleme deneyleri de yapılmıştır. Polenle beslenen fare ve sıçanların, standart yem verilen hayvanlara kıyasla timus, kalp kası ve iskelet kaslarında daha yüksek C vitamini ve magnezyum içeriğinin yanı sıra daha yüksek hemoglobin içeriği ve daha fazla kırmızı kan hücresi gösterdiği kanıtlandı. . Ayrıca polen, deney hayvanlarının yaşam süresini de uzatmıştır [ 3537 ].

 

Kilo alımında etkileri

Aç hayvanlarda ve vitaminsiz diyette olanlarda, polen normal bir diyete göre daha hızlı kilo alımına neden oldu. Araştırma, polenin yüksek bir besin değerinin yanı sıra hayvanların organizmalarındaki besin eksikliklerini hızla tamamlama özelliğine sahip olduğunu kanıtlıyor. Süreçte hayati rol oynayan bileşenler, vazgeçilebilir amino asitler, vitaminler ve biyoelementlerdir [ 36 , 38 ].

 

Polenin besleyici özellikleri ve düzenleyici metabolik süreçleri, diğerlerinin yanı sıra, çocukların iştahsızlık, gelişme geriliği, çocukların ve yetişkinlerin yetersiz beslenmesi durumlarında kullanılır. Ayrıca, iyileşme döneminde, ameliyatlardan sonra ve fiziksel ve zihinsel olarak çok çalışan kişilere polen verilmesi tavsiye edilir [ 36 , 38 ].

 

Hafıza, Öğrenme Konsantrasyon üzerine etkileri

Ayrıca, polenin zararlı fiziksel, kimyasal ve biyolojik faktörlere karşı direncin arttırılmasına dayanan adaptojenik özellikleri de belirtilmiştir: hem (1) aşırı fiziksel yükte organizmanın fiziksel uygunluğunu arttırmak, hem de merkezi sinir sistemini etkilemek. hafıza, öğrenme, kavrama, düşünme ve konsantrasyon yeteneği gibi beyin fonksiyonlarını geliştirerek ve (2) yol boyunca enfeksiyona karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek bağışıklık sistemini güçlendirerek sinir sistemini güçlendirir [ 39 ].

 

Antibiyotik etkileri

Ayrıca polen etanol özlerinin, Staphylococcus aureus gibi insan Gram-pozitif bakterileri ve Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas dahil olmak üzere Gram-negatif bakteriler için patojen üzerinde hala etkili olan oldukça güçlü bir antibiyotik aktiviteye sahip olduğu da gösterilmiştir. aeurgionsa ve Candida albicans gibi mantarlar üzerinde . Bu aktivitenin sorumluluğu flavonoidlerde ve fenolik asitlerde yatmaktadır [ 40 , 41 ].

 

Alerjiler üzerine etkileri

Son araştırmalar polenin antialerjik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Organizmaların mast hücrelerini alerjik reaksiyonların üssü olan histamin salınımından kaynaklanan degranülasyondan korur. Örneğin, anti-IgE antikorları içeren serum tarafından indüklenen mast hücrelerinden histamin salımı, polen tarafından %62 oranında engellenmiştir [ 42 ].

 

Polenin prostat üzerine etkileri

Literatür verileri, polenin kılcal damarları kapattığını, kardiyovasküler ve böbrek kaynaklı şişlikleri giderdiğini ve özellikle mesane ve üretra aralığındaki düz kaslar üzerinde spazmolitik bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir [ 43 ].

 

Polenin prostat bezinin iltihabi durumlarında faydalı etkisi uzun zamandır bilinmektedir. Klinisyenler, bakteriyel olmayan prostat iltihaplarında polenin, ağrıyı etkili bir şekilde gideren hastaların durumunu iyileştirdiğini doğrulamaktadır. Olumlu etki, iyi huylu prostat hiperplazisi vakalarında bulundu. Prostat kanserinin ilk aşamasında da iyileşme bulundu. Bununla birlikte, kemoterapötik ajanlarla birlikte polen verildiğinde, önemli bir terapötik etki hisseden kişilerin sayısı önemli ölçüde arttı [ 4447 ].

 

Stres, sinir sistemi, zihinsel kapasite etkileri

Antidepresanlarla birlikte verilen polen, dozlarının düşürülmesini sağlar ve kısa sürede genel durumu iyileştirir. Bu nedenle, daha az uyuşturucu bağımlılığı veya yan etki vakası vardır. Polen, besleyici ve tonik özelliklerinin yanı sıra sinir dokusuna kan akışını iyileştirmesi sayesinde zihinsel kapasiteyi artırır ve stres veya aşırı çalışma nedeniyle zayıflamış sinir sistemini güçlendirir [ 4850 ]. Bu nedenle polen, fiziksel ve zihinsel aşırı yorgunluk, asteni ve ilgisizliğin tedavisinde etkilidir.

 

Depresyon ve fiziksel güç

Özellikle yaşlılarda azalan yaşam enerjisinin neden olduğu depresyonlarda özellikle iyi etkiler elde edilir. Polenin küçük dozlarda bile uzun süreli kullanımı, ruh halinin kademeli olarak iyileşmesini sağlar, yaşama arzusunu geri kazandırır ve organizmayı fiziksel olarak güçlendirir [ 50 ].

 

Alkol vb bağımlılık üzerine etkileri

Polen ve arı ekmeği ile yapılan tedavinin erken yaşlılık semptomlarında ve yaşlılarda nevrastenik atalette geriatride iyi sonuçlar elde edilmiştir. Polen, kronik alkolik hastalığın tedavisinde hayati bir unsurdur. Küçük dozlarda polen ve sakinleştiriciler sıvı uygulaması ile birlikte hem yoksunluk semptomlarının hafifletilmesini hem de sürelerinin önemli ölçüde azalmasını sağlar. Kronik alkolizmde ortaya çıkan, başta magnezyum olmak üzere proteinler, vitaminler ve biyoelementler gibi birçok maddenin eksikliklerini büyük ölçüde polen tamamlar [ 17 , 51 ].

 

Arı poleni uygulaması, kullanımı, tüketimi,

Erişkinlerde her gün 20-40 gr tedavi edici olarak uygulanır. Bir çay kaşığı 7,5 g polen ise, bu ürünün yetişkinler için bir dozunun 3-5 çay kaşığı, çocuklar için ise 1-2 çay kaşığı olduğu sonucuna varılabilir. Polen genellikle yemekten önce günde 3 kez alınır. Tedavi süresi 1-3 aydır, ancak yılda 2-4 kez tekrarlanabilir. Tedavi için en uygun dönem kış-ilkbahar ve yaz-sonbahar arasıdır. Genel olarak, kombinasyon tedavisinde, diğer ilaçlarla birlikte ve kronik hastalıklarda daha düşük dozda polen kullanılır [ 52 ].

 

Polenden daha güçlü bir etkinin ürünü olan arı ekmeği, genellikle daha küçük miktarlarda veya kısa bir süre için verilir. Rumen araştırmacılar, kronik hepatit tedavisinde, bir ay boyunca günde 30 g kullanılan arı ekmeği ve 3 ay boyunca uygulanan tam olarak aynı dozdaki polen için aynı sonuçları elde ettiler.

 

Organizmanın sindirilebilirliğini arttırmak için polen taneleri öğütülerek parçalanır veya ılık suya tabi tutulur. Su ortamında polen taneleri şişer ve 2-3 saat sonra çatlar ve buna bağlı olarak değerlerini bırakır. Süt, meyve ve sebze suları da bu amaçla kullanılır. (Toprak) poleni bal, tereyağı, süzme peynir, yoğurt, reçel, glikoz ve diğerleri kullanılarak 1: 1'den 1: 4'e kadar birçok ürünle karıştırılabilir. Karışık polen günde 3 defa 1 tatlı kaşığı miktarında alınır. Ancak birçok hastalıkta enzimatik polen kullanılması önerilir.

 

Özetlemek gerekirse, yutulmadan önce doğru bir şekilde çiğnenmiş parçalanmamış polenlerin organizma tarafından sadece yaklaşık %10-15 oranında kullanıldığını vurgulamak gerekir. Mekanik parçalama veya doğal salıvermeden sonra biyolojik polenin erişilebilirliği %60-80'e yükselir [ 52 , 53 ]. Arı polenini bal, süt, yoğurt vb gıdalarla birlikte çiğneyerek tüketmek polenin fayda etkinliğini arttırmaktadır.

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page