TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Arı Poleni Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Arı Poleni Hakkında Merak Ettikleriniz

Arı Poleninin Karaciğer Obezite Kolesterol Üzerine Etkileri Faydaları

Arı Poleninin Karaciğer Obezite Kolesterol Üzerine Etkileri Faydaları

Kullanıcılar tarafından arı polenin şişmanlatır mı, zayıflatır mı, kolesterolü yükseltir mi, yağ yakar mı, tok tutar mı gibi merak edilen sorulara bu yazımızda cevap veriyoruz.

Arı poleninin faydaları üzerine bilimsel ve deneysel birçok araştırma var bulunmaktadır bu araştırmalar obezite ve karaciğer üzerine etkileri üzerine de yapılmıştır. Arı poleninin kilo altırma ve kilo verdirme etkisi aynı anda var. Bu polenin kullanım biçimi ile değişiklik gösteriyor.

Arı poleni, arıların ziyaret ettikleri çiçek ve bitkilerden toplayıp topladıkları doğal bir üründür . Vücut yüzeylerinde toplanan küçük çiçek ve bitki parçaları, yağ, balmumu ve arı tükürüğünden oluşur. Doğanın en besleyici yoğun gıdalarından biridir ve birçok kültürde uzun süredir besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Bu besin açısından zengin bileşik, insanlar için de doğanın en güçlü süper gıdalarından biri olarak kabul edilir. Arı poleni, sayısız sağlık yararı sağlayan çok çeşitli vitaminler, mineraller, amino asitler, proteinler, enzimler ve fitokimyasallar içerir.

 

Yaş Taze Saf Arı Poleni 500 gr

550₺
500₺
9 % indirimli

Bu yazımızda arı poleninin faydaları ile ilgili aşağıdaki soru başlıklarına cevap arayacağız  

 

Arı poleni şişmanlatır mı?

Arı poleninin düşük kalorili içeriği, onu kalori kontrollü diyetlere hoş bir katkı yapar . 2 çay kaşığı porsiyon 40 kalori ve sadece 4 gram şeker içerir. Hafif kıtır bir dokuya sahip olduğu için, kilo vermenize yardımcı olması için daha yüksek kalorili çıtır yiyeceklerin yerine kullanabilirsiniz.

 

Arı poleni kolesterolü yükseltir mi? 

Arı poleni , kalp hastalığı için önde gelen bir risk faktörü olan kolesterol seviyelerini düşürür . Çalışmalar, bu etkinin, yaygın olarak kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlara yanıt vermeyen hastalarda ve aktif kalp hastalığı olanlarda bile ortaya çıktığını göstermektedir. 

 

Polenin içinde ne var?

 Arı poleni, işçi bal arıları tarafından toplanan ve üretilen çiçek poleni (erkek germ elementi), nektar, enzimler, bal, balmumu ve bal arısı tükürük salgılarının bir karışımıdırArı poleni, protein (%25), esansiyel amino asitler, yağ (%6), çoklu doymamış yağ asitleri (%13 linoleik asit ve %39 linolenik asit), 28 mineral, 12 vitamin, 11 enzim veya koenzimler, karbonhidratlar (%35-%61; sükroz, glikoz ve fruktoz), karotenoidler, flavonoidler ve fitosterollerArı poleni, insanlar tarafından diyet takviyesi olarak kullanılan enerji artırıcı bir besindir. Arı polenindeki yüksek protein, yağ ve mineral içeriği (özellikle Ca, Mg, Fe ve P), kuru baklagillere benzer bir besin değeri sağlar. B5 _ve B 3 , C vitamini ve B 2 seviyeleri sırasıyla sığır eti, sebzeler (marul ve domates) ve yağsız süt tozu ile karşılaştırılabilir Arı poleni, tamamlayıcı ve alternatif tıpta prostatit, mide ülseri ve bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek ve ayrıca yüksek irtifa hastalığı sendromunu önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Antimikrobiyal, antioksidan, hepato-koruyucu, kemo-önleyici ve anti-karsinojenik, anti-aterosklerotik, anti-enflamatuar, antialerjenik ve immünomodülatör aktiviteler dahil olmak üzere çok çeşitli terapötik özellikler bildirilmiştir.  

 

Arı poleni kilo verdirir mi?

Arı poleninin anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirebileceği ve güvenli ve etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Arı poleni ayrıca, egzersizin toparlanmasına ve enerjiye yardımcı olabilecek vitaminler ve minerallerle birlikte büyük miktarda protein içerir.

 

Arı poleni kilo aldırır mı?

Araştırmalar, arı poleni açısından zengin bir diyetle beslenen yetersiz beslenen hayvanların vücut ağırlığının ve kas kütlesinin arttığını gösteriyor . Öyleyse, yağ yakmaya ve kas kazanmaya çalışıyorsanız, arı poleni size yardımcı olacaktır. Yani arı poleni size yağ olarak değil kas olarak kilo aldırır. Tabi spor ve eğzersiz şartı ile. Bunun yanında arı polenini balla karıştırıp tüketedebilirsiniz.

 

Arı poleni yağ yakar mı?

İnsülin ve kan şekeri seviyeleriniz bir roller coaster gibi yükselip alçaldığında, enerji ve iştahta çarpıcı değişiklikler yaşayacaksınız. Beyaz ekmek gibi glisemik indeksi yüksek bir yiyecek ya da kola gibi şekerli bir içecek yediğinizde, yiyeceklerdeki şeker hızla kan dolaşımına karışır. Yanıt olarak, vücudunuz hızla kaslarınıza şeker verme mekanizması görevi gören insülin üretir. Sorun şu ki, kaslarınız artık şekere ihtiyaç duymadığında (çoğumuz için neredeyse her zaman), vücut şekeri yağa dönüştürmede ve belinizde veya kalçalarınızda depolamada çok etkilidir.

Arı poleni gibi düşük GI gıdalarla onları kontrol etmeyi öğrenin ve hızlı ve etkili yağ kaybı yolunda ilerleyin. İnsülin seviyeleri düşük olduğunda vücudun depolanmış vücut yağınızı yakmada çok daha verimli olduğu bilinen bir gerçektir.

 

Polen metabolizmayı hızlandırır mı?

Enzimler sindirime yardımcı olabilir ve vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri tüketilen gıdalardan almasına yardımcı olabilir. Ayrıca yağ yakımını arttırdığı ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. 

 

Arı poleni tok tutar mı?

Arı poleninin neden iştahı bastırdığına dair 3 sebep öne çıkar glisemik indeks, insulin ve beslenme eksikliklerini giderme kavramına dayanıyor.  Beslenme eksiklerini giderme kavramı nedir? Modern gıda tedariğinin 1950'de olduğundan en az %50 daha az vitamin, mineral ve besin içerdiğini biliyoruz. sizin için mevcut besinler. Yani ortalama bir insanın %100 çiğ, yerel olarak üretilmiş yağsız proteinler, meyveler ve sebzeler ve temel yağlardan oluşan bir diyet yediğini varsayarsak, o zaman bu kişi atalarının 50 yıl önce yediklerinin yarısı kadar gerisindedir. 

Sonuç olarak, nüfusumuzun çoğu, aşırı beslenmelerine rağmen besin eksikliği yaşıyor. Obezite oranları tüm ülkemizde ve dünyada  hızla artıyor - bir dahaki sefere halka açık bir yere gittiğinizde etrafa bir göz atın. İnsanlar gittikçe büyüyor.

Arı poleni ve diğer süper besinlerin devreye girdiği yer burasıdır. Birçok holistik sağlık uzmanı, modern diyetlerimizde besin eksikliğinin, obezite salgınının nedenlerinden birinin aslında yetersiz beslenmeden kaynaklandığını düşünmektedir.

 

Kilo vermek için polen nasıl kullanılır? Ne kadar Alınır?

Kilo kaybı için arı poleni kullanmanın kesin bir yolu yoktur. Bazı insanlar, kan şekerlerini düzenleme ve dengelemek için yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce 1 çorba kaşığı alır. Bu çok popüler ve hakkında en iyi geri bildirimi aldığım yöntem. Diğer insanlar bunu 'yemek ikamesi' olarak kullanır. Genellikle kahvaltı veya öğle yemeği olmak üzere yemeklerinden biri için birkaç yemek kaşığı veya daha fazlasını alırlar. Mesela salataların üzerine bir kaç kaşık arı poleni eklemek. Yoğurda eklemek gibi. Bu yöntemlerin her ikisinde de taze arı poleni tercih etmeye özen gösterin

 

Arı poleninin karaciğer obezite kolesterol üzerine etkileri

Obezite bir sağlık sorunudur ve alkolsüz yağlı karaciğer (NAYKH) obeziteye ait yaygın bir hastalıktır. Karaciğer hücrelerinde ve hepatositlerde yağ birikimi ile karakterizedir [ 36 ]. En son kanıtlar, fenolik bileşiklerin besinlerin emilimini, lipid metabolizmasını ve kilo kaybını artırabildiğini göstermiştir [ 37 ]. Arı poleni, obezite ve ikincil sağlık komplikasyonlarından kaçınmada önemli bir rol oynayabilecek fenolik bileşikler açısından zengindir [ 38 ]. Obez fareler, sekiz hafta boyunca Schisandra chinensis ile takviye edildi7.86 ve 15.72 g/kg vücut ağırlığında arı poleni özleri (SCPE). Vücut ağırlığı sırasıyla %18,23 ve %19,37 azaldı, karaciğer ve serumda lipid birikimi azaldı. SCPE, karaciğer-X reseptörü alfa (LXR-α), sterol düzenleyici element bağlayıcı protein 1 (SREBP-1c) ve yağ asidi sentaz (FAS) geninin ekspresyonunu etkileyerek NAFLD üretimini inhibe etti [38 ] .

İn vivo çalışmalar, obez farelerdeki pektik arı poleni polisakkaritlerinin (homogalacturonan, arabinogalactan ve rhamnogalacturonan I alanları), rapamisinin adenosin 5'-monofosfatla aktive olan protein kinaz/memeli hedefi yoluyla hepatik otofajiyi artırarak hepatik steatozu ve trigliseridi önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir (10). AMPK/mTOR) aracılı sinyal yolları ve lipaz ekspresyonu [ 39 ]. Başka bir çalışma, diyetlere 0,1 g/kg vücut kütlesi ve 1 g/kg vücut kütlesi dozlarında etanolik arı poleni ekstraktı eklenmesinin, toplam kolesterolü (TC) 31 oranında düşürerek 56 dişi farede dejeneratif değişiklikleri ve karaciğer yağlanmasını iyileştirdiğini gösterdi. % ve %35 ve düşük yoğunluklu lipoproteinlerin seviyesi sırasıyla %67 ve %90 [ 30]. Sıçanlara pozitif kontrol (silibinin, 50 mg/kg/gün, ip) ile karşılaştırıldığında yedi gün boyunca ağızdan kestane arı poleni (200 ve 400 mg/kg/gün) verildi. Arı poleni, hepatositleri oksidatif stresten korur ve CCI 4 toksisitesinin neden olduğu karaciğer hasarının iyileşmesine yardımcı olur [ 40 ].

12 gün boyunca sıçanlar intragastrik olarak farklı dozlarda SCPE etanolik ekstrakt (400, 800, 1200 mg/kg/gün) ve C vitamini (400 mg/kg/gün, pozitif kontrol grubu) ile beslendi. Yedinci günde karaciğer ve böbrek hasarına neden olmak için tek intraperitoneal sisplatin enjeksiyonu (8 mg/kg) kullanıldı. Yüksek polen dozları sonucunda serum aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), kan üre nitrojeni (BUN) ve kreatinin (Cr) aktivitelerinde azalma olmuştur. Polen, SOD, katalaz (CAT) ve GSH aktivitelerini arttırırken ve MDA ve indüklenebilir nitrik oksit sentazı (iNOS) azaltırken sisplatin kaynaklı karaciğer ve böbrek hasarını azaltır [41 ].

 

 

Kaynakça, 

  • 36. Luo Y., Lin H. Enflamasyon, obezite ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı arasında bir kısır döngü başlatır. Bağışıklık İltihabı. Dis. 2021; 9 :59–73. doi: 10.1002/iid3.391. Ücretsiz PMC makalesi ] [ PubMed ] [ CrossRef ]  ]
  • 37. Chen G., Xie M., Dai Z., Wan P., Ye H., Zeng X., Sun Y. Kudingcha ve fuzhuan tuğla çayı, yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde obeziteyi önler ve bağırsak mikrobiyotasını modüle eder. Mol. Nutr. Gıda Res. 2018; 62 :1700485–1700495. doi: 10.1002/mnfr.201700485. [ PubMed ] [ CrossRef ]  ]
  • 38. Cheng N., Chen S., Liu X., Zhao H., Cao W. Schisandrachinensis arı poleninin alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve yüksek yağlı diyete bağlı obez farelerde bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkisi. Besinler. 2019; 11 :346. doi: 10.3390/nu11020346. Ücretsiz PMC makalesi ] [ PubMed ] [ CrossRef ]  ]
  • 39. Li X., Gong H., Yang S., Yang L., Fan Y., Zhou Y. Rosa rugosa'dan elde edilen pektik arı poleni polisakarit, AMPK/mTOR aracılı otofajinin indüklenmesi yoluyla diyete bağlı hepatik yağlanmayı ve insülin direncini hafifletir . moleküller. 2017; 22 :699. doi: 10.3390/moleküller22050699. Ücretsiz PMC makalesi ] [ PubMed ] [ CrossRef ]  ]
  • 40. Yıldız O., Can Z., Saral Ö., Yuluǧ E., Öztürk F., Aliyazıcioǧlu R., Canpolat S., Kolaylı S. Sıçanlarda karbon tetraklorür kaynaklı hepatik hasarlarda kestane arı poleninin hepatoprotektif potansiyeli. bariz. Bazlı Tamamlayıcı. Altern. Med. 2013; 2013 doi: 10.1155/2013/461478. Ücretsiz PMC makalesi ] [ PubMed ] [ CrossRef ]  ]
  • 41. Huang H., Shen Z., Geng Q., Wu Z., Shi P., Miao X. Schisandra chinensis arı poleni ekstraktının, sıçanlarda cisplatin tarafından indüklenen karaciğer ve böbrek hasarı üzerindeki koruyucu etkisi. Biyomed. Eczacı. 2017; 95 :1765–1776. doi: 10.1016/j.biopha.2017.09.083. [ PubMed ] [ CrossRef ]  ]

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page