TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Arı Poleni Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Arı Poleni Hakkında Merak Ettikleriniz

Arı Poleni Yağ Yakar Mı, Zayıflatır Mı, Tok Tutar Mı?

Arı Poleni Yağ Yakar Mı, Zayıflatır Mı, Tok Tutar Mı?

Arı poleni pek çok şey yapar ama iştahı bastırarak, tok tutarak yağ yakmanıza yardımcı olabilir mi, zayıflatır mı, zayıflamak için nasıl kullanılır? Bunun nasıl ve neden böyle olabileceğini bu yazımızda inceliyoruz 

 

Bu yazımızda arı polenin ile ilgili aşağıdaki soru başlıklarına cevap vereceğiz?

Arı poleni iştah keser mi, bastırır mı, tok tutar mı?

Arı poleni glisemik indeksi

Arı poleni insulin kontrolü ve etkileri

Arı poleni besin eksikliklerini giderir mi?

Arı poleni yağ yakar mı?

Arı poleni kilo verdirir mi?

Kilo vermek, zayıflamak ve yağ yakmak için arı poleni ne kadar nasıl tüketilmeli?

Arı poleni zayıflamak için nasıl kullanılır?

 

Arı poleni içeriği ve özellikleri ile kilo verme, yağ yakma, zayıflama için kullanılabilecek bir gıda takviyesidir. Peki arı poleni bunu nasıl yapıyor. Arı poleni yiyerek zayıflamak kilo vermek gerçekçi mi, bilimsel bir dayanağı var mı yoksa şehir efsanesi mi? Bilimsel açıklamalarla arı poleninin nasıl tok tuttuğunu, kilo vermenize, zayıflamanıza nasıl yardımcı dayanakları ile açıklayalım?

 

 

Yaş Taze Saf Arı Poleni 500 gr

550₺
500₺
9 % indirimli

Arı poleni kullananlardan gelen bir soru;

"Merhaba. Yaklaşık altı aydır arı poleni alıyorum ve öğün aralarında daha az acıktığımı fark ettim. Arı poleni iştahı bastırıyor mu?”

Kilo kaybı ve iştah kesiciler, piyasadaki birçok maddenin bileşiminden başka bir şey değildir. Uzman görüşleri ve protein, yağ ve mikro besinlerin iştahı nasıl etkileyip kontrol ettiğine dair beslenme bilimine dayanarak, arı poleninin iştahı kontrol etmeye yardımcı olmak için kullanılabileceğini söylemek güvenlidir.

Arı poleninin nasıl çalıştığına dair birkaç farklı teori var ama hiç kimse arı poleninin iştahı bastırma tok tutma yetenekleri konusunda kesin bir çalışma yapmadı. Bunu doğrulamak için arı poleni uzmanları tarafından yazılan literatürü kendi deneyimlerimizle bir araya getirmemiz gerekecek.

 

Bu konuda kendisi bir beslenme uzmanı olan aynı zamanda da babası arıcı olan Angela Van Alten şunları söylüyor;

Arı Poleni ve Glisemik İndeksi

 Bütünsel sağlık alanında 12 yıl çalışmış ve hayatım boyunca tam anlamıyla bir ton arı poleni yemiş biri olarak, arı poleninin nasıl ve neden etkili bir iştah bastırıcı ve yağ yakıcı yardımcı olarak davrandığına dair kendi kişisel teorimi geliştirdim.

Teorimin ilk kısmı, glisemik indeks ve kan şekeri kontrolü denen bir şeyle ilgili. Glisemik indeks (GI), gıdalara ve tüketildikten sonra vücutta nasıl hareket ettiklerine bakmanın oldukça karmaşık bir yoludur, ancak bu şekilde hızlı ve kolay bir şekilde özetlenebilir.

GI, belirli bir yiyeceğin kan dolaşımına ne kadar hızlı girdiğini ölçen 1 - 100 arası bir ölçektir (100 şeker en hızlısıdır). Beslenme bilimi bize, bir gıda kana ne kadar hızlı girerse, insülindeki ilerlemenin o kadar fazla arttığını söyler. İnsülin bir yağ depolama hormonu olduğundan, daha yüksek glisemik gıdalar (hızlı giren) yağ depolanmasını ve diğer sağlık sorunlarını teşvik etme eğilimindedir.

Özetle, bu nedenle az yağlı, düşük proteinli, yüksek karbonhidratlı (nişasta ve şeker ağırlıklı) diyetler uzun vadede asla işe yaramaz. İnsülin seviyeleri yüksek kalır ve yağ yakımı asla devam edemez. Tüm düşük glisemik gıdaların üç bileşeni vardır, protein, lif ve iyi yağlar. Bunların üçü de gıdaların GI'sini düşürür ve insülin seviyelerini kontrol eder. 

 

ari poleni kilo verme zayiflama

Glisemik indeks ile arı poleninin bağı nedir?

 Arı poleni, protein açısından çok yüksek olur ve her ikisi de düşük GI derecelerine yol açan 14 yağ asidi içerir. Ve arı poleninin GI derecesine dair net bir bilgi maalesef yok, yalnızca tadına dayanarak (aşırı tatlı değil) sizi temin ederim ki arı poleninin glisemik indeksi oldukça düşüktür ve insülin seviyelerini aşırı derecede yükseltmez. 

Bu, neden bu kadar çok insandan arı poleninin iştahlarını bastırdığını ve arı poleninin tok tuttuğunu duymamın sebebini açıklıyor. Ayrıca arı poleninin öğünler arasında neden bu kadar etkili bir atıştırmalık olduğunu ve açlık sancılarını bu kadar etkili bir şekilde durdurduğunuzda de açıklıyor.

 

İnsülini kontrol etmek için arı poleni kullanın

İnsülin ve kan şekeri seviyeleriniz bir roller coaster gibi yükselip alçaldığında, enerji ve iştahta çarpıcı değişiklikler yaşayacaksınız. Beyaz ekmek gibi glisemik indeksi yüksek bir yiyecek ya da kola gibi şekerli bir içecek yediğinizde, yiyeceklerdeki şeker hızla kan dolaşımına karışır. Yanıt olarak, vücudunuz hızla kaslarınıza şeker verme mekanizması görevi gören insülin üretir. Sorun şu ki, kaslarınız artık şekere ihtiyaç duymadığında (çoğumuz için neredeyse her zaman), vücut şekeri yağa dönüştürmede ve belinizde veya kalçalarınızda depolamada çok etkilidir. 

Arı poleni gibi düşük GI gıdalarla onları kontrol etmeyi öğrenin ve hızlı ve etkili yağ kaybı yolunda ilerleyin. İnsülin seviyeleri düşük olduğunda vücudun depolanmış vücut yağınızı yakmada çok daha verimli olduğu bilinen bir gerçektir.

 

Arı poleni besin eksikliklerini giderir mi? Yani içindeki vitamin ve minerallerin kilo vermede rolü nedir?

 Arı poleninin neden iştahı bastırdığına dair teorinin ikinci kısmı, beslenme eksikliklerini giderme kavramına dayanıyor. 

Muhtemelen bunun iştah bastırma ile nasıl bir ilişkisi olduğunu merak ediyorsunuz. Dünyanın Batı diyeti adı verdiği bir beslenme biçimine sahipseniz ki çoğumuz böyleyiz, o zaman sizi temin ederim ki beslenme eksiklikleriniz var. Beslenme biçiminizin 'Batılı' olarak kabul edilip edilemeyeceğini merak edenler için size biraz ışık tutacağım. 

Eğer yediklerinizin çoğu:

  • Bir kutu/kutu/tetra paketi içinde gelir veya donmuş veya önceden yapılmıştır
  • Derin yağda kızartılır, kararana kadar mangalda pişirilir veya başka bir şekilde yoğun şekilde pişirilir
  • Organik veya sürdürülebilir şekilde üretilmemiştir
  • Hemen hemen her fast food restoranında satın alınır
  • Pastörize edilmiş veya ışınlanmış
  • İçinde yapay tatlandırıcılar, koruyucular veya renkler var mı?
  • Taze yetiştirilmemiş veya yerel olarak üretilmemiş

o zaman büyük ölçüde Batı diyeti adı verilen bir sistemle ile besleniyorsunuz.   Peki bunda sorun ne diye soruyorsunuz?

Ne yazık ki, gıda işi çok büyük ve güçlü hale geldi ve son 100 yılda sağlıktan çok kâra odaklandı. Neden? Çünkü bir kutu makarnayı rafta bir yıl dayandırmak, bozulduğu için 3 ayda bir değiştirmekten çok daha ucuz. Bir gıdayı kimyasallarla 'koruyabilme' ve raf ömrünü süresiz olarak uzatabilme yeteneğine sahip olmak tek kelimeyle gıda endüstrisi için mükemmeldir.

Sonuç olarak, modern gıda tedariğinin 1950'de olduğundan en az %50 daha az vitamin, mineral ve besin içerdiğini biliyoruz. Sizin için mevcut besinler. Yani ortalama bir insanın %100 çiğ, yerel olarak üretilmiş yağsız proteinler, meyveler ve sebzeler ve temel yağlardan oluşan bir diyet yediğini varsayarsak, o zaman bu kişi atalarının 50 yıl önce yediklerinin yarısı kadar gerisindedir. 

Bu varsayımdaki sorun, ortalama bir insanın, yağsız proteinler, bol miktarda meyve ve sebze ve esansiyel yağlardan oluşan %100 çiğ, yerel olarak üretilen bir diyete yakın hiçbir şey yememesidir. Ortalama bir insan, çoğunlukla ağır şekilde işlenmiş, önceden paketlenmiş, kimyasal olarak yüklü çöplerden oluşan ve bize yiyecek olarak sunulan bir diyet yer. Neredeyse vitamin, mineral, esansiyel yağlar, lif ve antioksidanlardan yoksundur ve bunun yerine yüzlerce, herbisit, hormon, plastik, tatlandırıcı ve renklendirici ile doludur. 

Sonuç olarak, nüfusumuzun çoğu, aşırı beslenmelerine rağmen besin eksikliği yaşıyor. Obezite oranları tüm ülkemizde ve tüm dünyada hızla artıyor bir dahaki sefere halka açık bir yere gittiğinizde etrafa bir göz atın. İnsanlar gittikçe büyüyor.

 Bu neden? Arı poleni ve diğer süper besinlerin devreye girdiği yer burasıdır. Birçok holistik sağlık uzmanı, modern diyetlerimizde besin eksikliğinin, obezite salgınının nedenlerinden birinin aslında yetersiz beslenmeden kaynaklandığını düşünmektedir.

 

ari poleni yag yakar mi

Arı poleni, yetersiz beslenme ve boş kaloriler

Yetersiz beslenme? Kilolu olmanız vücudunuzdaki her şeyini tam olduğu anlamına asla gelmez. Hatta tam tersidir. Evet, aşırı kiloluysanız yetersiz beslenmeniz mümkündür. 'Boş kaloriler' yemek, muhtemelen oraya gitmenize yardımcı oldu. Nasıl? Vücudun vitaminler, mineraller ve diğer mikro besinler için temel ihtiyaçları vardır. Vücudunuz 'besin içermeyen' bir diyet yiyerek, ihtiyaç duyduğu besinleri elde etmek için gerçekten daha fazla yiyecek istiyor olabilir mi? Belirli besinler sağlık için hayati önem taşıdığından, onun enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli kaloriyi tüketmiş olmanıza rağmen yemeye devam etmenizi söyler.

 Arı poleni gibi besleyici yoğun bir yiyecek yemek, bu sorunu durdurur. Arı poleninde bulunan düzinelerce vitamin, 28 mineral, 11 enzim ve ko-enzim ve 14 yağ asidi, doğanın yarattığı, laboratuvarda kopyalanamayan ve hap olarak çoğaltılamayan sanal bir süper multi vitamin ve mineraldir.

Arı poleni vücuda çok fazla besin sağladığı için vücut yeterince beslenir ve yemeye, yemeye ve yemeye devam etmeye gerek yoktur. Beyin size tok olduğunuzu işaret eder ve işte, iştahınız bastırılır. Aslında, bastırılmış değil - sadece doğanın istediği gibi davranıyor. Dünyadaki en sağlıklı yiyeceklerin hepsi vücutta bu şekilde hareket eder.

 Arı polenini öğün aralarında ara öğün olarak veya akşamları iştah kesici olarak denemenizi tavsiye ederim. Acıktığınızda veya yatmadan önce veya öğün aralarında 1-2 yemek kaşığı alınabilir. Ve neredeyse her seferinde kendinizi tok ve tatmin olmuş hissedebilirsiniz ve polenlerin insülinimi yükseltip yağ depolamaya yol açmadığından emin olabilirsiniz.

 

Arı poleni hakkında diğer uzmanlar ne diyor? Arı poleni yağ yakar mı?

Healing From the Hive kitabının yazarı Rita Elkins, "arı polenlerinin kilo kontrolünde birincil rolünün, hatalı bir metabolizmayı stabilize etme yeteneği gibi göründüğünü" iddia ediyor.

Ayrıca "arı poleninin yağları parçalamaya yardımcı olan lesitin açısından zengin olduğunu" belirtiyor.

Rita, lesitinin bir yağ emülgatörü olduğu ve sisteminizde yeterli miktarda bulunmasının yalnızca yağ yakma sürecine yardımcı olacağı konusunda haklı. Kişinin metabolizmasını gerçekten hızlandırıp hızlandırmadığı veya yağ yakımını sağlayıp sağlamadığı bilinmemektedir, ancak MD James F. Balch'a göre "lesitin, yağların suda dağılmasını ve vücuttan atılmasını sağlar."

Yani arı poleni sadece kan şekerini ve insülin seviyelerini dengelemekle kalmaz (ki bu da sisteminizi vücut yağını yakmaya hazırlar), aynı zamanda vücudunuzun gerçekten yağlardan kurtulması için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar!

 

Arı poleni zayıflamak ve kilo vermek için nasıl kullanılır, ne kadar tüketilmeli? 

Arı poleni kullanarak kilo vermek ve yağ yağmak isteyen veya onu diyetinin bir parçası haline getirmek isteyenlerden aşağıdaki benzen soruları duyarız.

 "Benim sorum kilo vermeyle ilgili. Kilo vermeye yardımcı olmak için doğru miktarda ne kadar Arı Poleni almam gerekir ve nasıl tüketmeliyim? "

Kilo kaybı için arı poleni kullanmanın kesin bir yolu yoktur. Bazı insanlar, kan şekerlerini doldurmak ve dengelemek için yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce 1 çorba kaşığı alır. Bu çok popüler ve hakkında en iyi geri bildirimi aldığım yöntem. Diğer insanlar bunu 'yemek ikamesi' olarak kullanır. Genellikle kahvaltı veya öğle yemeği olmak üzere yemeklerinden biri için birkaç yemek kaşığı veya daha fazlasını alırlar. (Yalnızca bu seviyelere yavaş yavaş yükseldikten sonra bu yüksek miktarları kullanırlar) Veya arı polenini bir ara öğün olarak kullanmakta tercih sebebi olabilir. Kişilerin metabolizmalarının yağ yakma hızları, hareketleri, kan şekeri düzeyleri ve kronik rahatsızlıklarının olup olmadığı gibi konular kilo verme diyet, zayıflama konuları ile bire bir ilişkilidir. O yüzden kilo verme, zayıflama için ne kadar arı poleni kullanmak gerekir sorusunun cevabını her kullanıcı deneyimleyerek vermek zorundadır. Herkes için kesin doğru içermeyen bilgiler vermek yanlış olacaktır.  Uzman tavsiyesi olarak arı polenine dair tüm faydaları elde etmek için kurutulmamış taze arı poleni tüketmeyi tercih ediniz?

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page