TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Arı Poleni Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Arı Poleni Hakkında Merak Ettikleriniz

Arı Poleninin Sağlığa En Önemli 11 Faydası

Arı Poleninin Sağlığa En Önemli 11 Faydası

Arı poleni, çiçek poleni, nektar, enzimler, bal, balmumu ve arı salgılarının bir karışımıdır.  Arı poleninin faydaları, içindekileri sizler için derledik.

Toplayıcı bal arıları, bitkilerden polen toplar ve onu depolandığı ve koloni için yiyecek olarak kullanıldığı kovana taşır ( 1 ).

Son zamanlarda, arı poleni besinler, amino asitler, vitaminler, lipidler ve 250'den fazla aktif madde ile yüklü olduğu için sağlık camiasında ilgi gördü ( 2 ).

 

Aslında Almanya'daki Federal Sağlık Bakanlığı arı polenini bir ilaç olarak kabul ediyor (3). Birçok çalışma arı poleninin sağlık üzerindeki etkilerini incelemiş ve umut verici sonuçlar bulmuştur. İşte bilim tarafından desteklenen arı poleninin 11 sağlık faydası.

 

1. Arı Poleni 250'den Fazla Aktif Madde İçeren Etkileyici Besindir. Arı poleni etkileyici bir beslenme profiline sahiptir.

 Proteinler, karbonhidratlar, lipidler, yağ asitleri, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250'den fazla biyolojik olarak aktif madde içerir ( 2 ).

 Arı poleni granülleri yaklaşık olarak ( 4 ):

    • Karbonhidrat: %40
    • Protein: %35
    • Su: %4-10
    • Yağlar: %5
    • Diğer maddeler: %5-15

İkinci kategori vitaminleri, mineralleri, antibiyotikleri ve antioksidanları içerir.

Ancak polenin besin içeriği bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır.

Örneğin, araştırmalar çam bitkilerinden toplanan arı poleninin yaklaşık %7 proteine ​​sahip olduğunu, hurma paketlerinden toplanan polenlerin ise %35'e yakın protein içerdiğini göstermiştir ( 2 ).

Ek olarak, ilkbaharda toplanan arı poleni, yaz aylarında toplanan polenden önemli ölçüde farklı bir amino asit bileşimine sahiptir ( 2 ).

 

Özet;

Arı poleni, protein, karbonhidrat, yağlar, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250'den fazla biyolojik madde içerir. Tam besin bileşimi, bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır.

 

2. Yüksek Antioksidan İçeriği Serbest Radikallerden ve Kronik Hastalıklardan Korur.

Arı poleni antioksidanlar, flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glutatyon içerir (5).

Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikaller olarak adlandırılan potansiyel olarak zararlı moleküllere karşı korur. Serbest radikallerin verdiği hasar, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır. (6).

 

Test tüpü, hayvan ve bazı insan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının kronik iltihabı azaltabileceğini, zararlı bakterileri ortadan kaldırabileceğini, enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve tümörlerin büyümesi ve yayılmasıyla mücadele edebileceğini göstermiştir (7).

Bununla birlikte, arı poleninin antioksidan içeriği, bitki kaynağına da bağlıdır ( 8 ).

Etikette özellikle bir bitki kaynağı belirtilmediği sürece, arı poleninin nereden geldiğini belirlemek zor olabilir. Bunun için arı poleni konusunda güvenilir satıcılar tercih edilmelidir.

 

Özet;

Arı poleni, hücrelerinizi kanser ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere kronik hastalıklarla bağlantılı serbest radikallerin neden olduğu hasardan koruyabilen çok çeşitli antioksidanlar içerir 

 

Yaş Taze Saf Arı Poleni 500 gr

550₺
500₺
9 % indirimli

3. Yüksek Kan Lipidleri ve Kolesterol Gibi Kalp Hastalığı Risk Faktörlerini Düşürebilir

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir (9).

Hem yüksek kan lipidleri hem de yüksek kan kolesterolü, kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır. İlginç bir şekilde, arı poleni faydaları bu risk faktörlerini azaltabilir.

 

Örneğin, hayvan çalışmaları, arı poleni özlerinin kan kolesterol düzeylerini, özellikle de “kötü” LDL kolesterolü düşürebildiğini göstermiştir (10, 11).

Tıkanmış arterlerin neden olduğu miyop olan kişilerde, arı poleni takviyeleri kan kolesterol seviyelerini düşürerek görüş alanlarını artırdı (7).

Ek olarak, arı polenindeki antioksidanlar lipidleri oksitlenmeye karşı koruyabilir. Lipidler oksitlendiğinde bir araya toplanarak kan damarlarını kısıtlayabilir ve kalp hastalığı riskinizi yükseltebilirler (11).

 

Özet;

Arı poleni, "kötü" LDL kolesterol ve lipid oksidasyonu gibi kalp hastalığı risk faktörlerini düşürmeye yardımcı olabilir .

 

4. Karaciğer Fonksiyonunu Artırabilir ve Karaciğerinizi Toksik Maddelerden Koruyabilir.

Karaciğeriniz, kanınızdaki toksinleri parçalayan ve uzaklaştıran hayati bir organdır.

Hayvan çalışmaları, arı poleninin detoks yeteneklerini artırabileceğini bulmuştur.

 Daha yaşlı hayvanlarda, arı poleni karaciğerin antioksidan savunmasını güçlendirdi ve malondialdehit ve üre gibi daha fazla atık ürünü kandan uzaklaştırdı ( 12 ).

 

Diğer hayvan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının karaciğeri aşırı dozda ilaç da dahil olmak üzere çeşitli toksik maddelerden gelen hasara karşı koruduğunu göstermektedir. Arı poleni karaciğer iyileşmesini de destekler (5, 13, 14).

 

Özet;

Laboratuvar çalışmaları, arı poleninin karaciğer fonksiyonunu artırabileceğini ve bu organı zararlı maddelerden koruyabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, daha yüksek kaliteli insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

5. Anti-inflamatuar Özellikleri Olan Çeşitli Bileşikleri İçerir 

Arı poleni, iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltmak için geleneksel olarak kullanılmıştır .

Bir hayvan çalışması, arı poleni ekstraktının farelerin patilerinin şişmesini %75 oranında azalttığını gösterdi (15).

Aslında, anti-inflamatuar etkileri, fenilbutazon, indometasin, analgin ve naproksen gibi çeşitli nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlarla karşılaştırılmıştır. (7).

Arı poleni, araşidonik asit gibi iltihaplı omega-6 yağ asitlerinin üretimini azaltan antioksidan kuersetin de dahil olmak üzere iltihabı ve şişmeyi azaltabilen çeşitli bileşikleri içerir.(16).

Dahası, arı polenindeki bitki bileşikleri, tümör nekroz faktörü (TNF) gibi inflamatuar hormonların üretimini uyaran biyolojik süreçleri baskılayabilir (17).

 

Özet; 

Arı poleni antioksidanlar anti-inflamatuar özellikleri açısından güçlü bir besindir

  

6. Bağışıklığı Güçlendirerek ve Bakterileri Öldürerek Hastalıklardan Korunmanıza Yardımcı Olabilir

Arı poleni, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklardan ve istenmeyen reaksiyonlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Birincisi, araştırmalar alerjilerin şiddetini ve başlangıcını azaltabileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada, arı poleninin mast hücrelerinin aktivasyonunu önemli ölçüde azalttığı gösterildi. Mast hücreleri aktive olduklarında alerjik reaksiyonu tetikleyen kimyasallar salgılarlar. (18). 

Ayrıca, birkaç test tüpü çalışması, arı poleninin güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu doğrulamıştır. 

Arı poleni ekstraktının E. coli , Salmonella , Pseudomonas aeruginosa gibi potansiyel olarak zararlı bakterileri ve ayrıca staph enfeksiyonlarına neden olan bakterileri öldürdüğü bulundu (19, 20).

 

Özet;

Laboratuvar çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının alerjilerin şiddetini ve başlangıcını azaltabileceğini ve birkaç zararlı bakteriyi öldürebileceğini göstermektedir.

 

7. Yara İyileşmesine Yardımcı Olabilir ve Enfeksiyonları Önleyebilir

Arı poleni, vücudunuza yara iyileşmesinde yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Örneğin, hayvan araştırmaları, arı poleni ekstraktının yanık tedavisinde altın bir standart olan gümüş sülfadiazin gibi yanık yaralarını tedavi etmede benzer şekilde etkili olduğunu ve çok daha az yan etkiye neden olduğunu buldu (21).

Başka bir hayvan çalışması, yanık üzerine arı poleni içeren bir balsamı uygulamanın standart ilaçlara göre iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırdığını gösterdi (22).

Arı poleninin antimikrobiyal özellikleri, sıyrıklar, kesikler, sıyrıklar ve yanıklar için iyileşme sürecini tehlikeye atabilecek önemli bir risk faktörü olan enfeksiyonları da önleyebilir (21).

 

Özet;

Arı poleni, yara iyileşmesini destekleyebilecek anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Antimikrobiyal özellikleri de yara enfeksiyonlarını önleyebilir.

 

8. Antikanser Özellikleri Taşıyabilir

Arı poleni, hücreler anormal şekilde çoğaldığında ortaya çıkan kanserleri tedavi etmek ve önlemek için uygulamalara sahip olabilir.

Test tüpü çalışmaları, prostat, kolon ve lösemik kanserlerde tümör büyümesini inhibe etmek ve apoptozu (hücrelerin programlanmış ölümü) uyarmak için arı poleni özlerini buldu.(23, 24 ).

 Cistus ( Cistus incanus L. ) ve ak söğüt ( Salix alba L. ) kaynaklı arı poleni, meme, prostat ve rahim kanseri riskini azaltabilecek anti-östrojen özelliklere sahip olabilir ( 25 ,26).

 Bununla birlikte, daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet; 

Laboratuvar çalışmaları, daha fazla insan çalışması gerekli olsada, arı poleninin çeşitli kanser riskinizi azalttığını göstermektedir.

 

9. Sıcak Basması vb. Menopoz Belirtilerini Hafifletebilir

Kadınlarda adetin kesilmesine işaret eden menopoza genellikle sıcak basması, gece terlemesi, duygud urum değişiklikleri ve uyku bozuklukları gibi rahatsız edici semptomlar eşlik eder. (27).

Araştırmalar, arı poleninin çeşitli menopoz semptomlarını hafifletebileceğini gösteriyor.

Bir çalışmada, kadınların %71'i arı poleni alırken menopoz semptomlarının düzeldiğini hissetti (27).

Başka bir çalışmada, polen takviyesi alan kadınların %65'i daha az ateş basması yaşadı. Bu kadınlar, daha iyi uyku, daha az sinirlilik, daha az eklem ağrısı ve daha iyi ruh hali ve enerji gibi diğer sağlık iyileştirmelerini de belirttiler. (28).

Ayrıca, üç aylık bir çalışma, arı poleni takviyesi alan kadınların önemli ölçüde daha az menopoz semptomları yaşadığını gösterdi. Ek olarak, bu takviyeler “kötü” LDL kolesterolü düşürmeye ve “iyi” HDL kolesterolü yükseltmeye yardımcı oldu (29).

 

Özet;

Çalışmalar, arı poleninin sıcak basması da dahil olmak üzere çeşitli menopoz rahatsızlıklarını hafifletebileceğini göstermiştir. Ayrıca kolesterol seviyelerini iyileştirebilir.

 

10. Besin Emilimini İyileştirir, Metabolizmayı Hızlandırır ve Uzun Ömrü Destekler

Bazı kanıtlar, arı poleninin vücudunuzun besin kullanımını iyileştirebileceğini öne sürüyor.

Örneğin, demir eksikliği olan sıçanlar, diyetlerine polen eklendiğinde %66 daha fazla demir emdi. Bu artış muhtemelen polenin demir emilimini artıran C vitamini ve biyoflavonoidler içermesinden kaynaklanmaktadır ( 30 ).

Ek olarak, polenle beslenen sağlıklı sıçanlar, diyetlerinden daha fazla kalsiyum ve fosfor emdi. Polen, bu tür bir absorpsiyona yardımcı olabilecek yüksek kaliteli proteinler ve amino asitler içerir ( 30 ).

Diğer hayvan çalışmaları, arı poleninin kas büyümesini iyileştirebileceğini, metabolizmayı hızlandırabileceğini ve uzun ömürlülüğü destekleyebileceğini göstermiştir. (3, 31).

 

Özet;

Laboratuvar çalışmaları, arı poleninin, demir, kalsiyum ve fosfor gibi besinlerin emilimini ve kullanımını artırabileceğini göstermiştir. Arı poleni faydaları ile metabolizmayı hızlandırabilir ve uzun ömürlülüğü teşvik edebilir.

 

11. Çoğu İnsan İçin Güvenli ve Diyetinize Eklemesi Kolay

Arı poleni granül veya ek formda gelir ve çoğu insan için güvenlidir.

Sağlık mağazalarından veya yerel arıcınızdan satın alabilirsiniz.

Granüller, kahvaltı veya smoothie gibi en sevdiğiniz yiyeceklere eklenebilir.

Ancak polen veya arı sokması alerjisi olan kişiler, kaşıntı, şişme, nefes darlığı veya anafilaksi gibi semptomlara neden olabileceğinden polen ürünlerini dikkatli kullanmalı alerjik reaksiyonları gözlemlemelidir. (32).

Bu ürünler aynı zamanda varfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlarla da olumsuz etkileşebilir. (33, 34).

 Hamile veya emziren kadınlar, bebekler için tamamen zararlı olduğuna dair kanıt veya kullanılmaması yönünde özel bir tavsiye bulunmamaktadır

 

Özet;

Arı poleni takviyelerinin tüketilmesi genellikle güvenlidir. Ancak polen veya arı sokması alerjisi olan kişiler polen kullanımını dikkatli yapmalıdır.

Hamile veya emziren kadınların polen kullanmamasına beyaza zararlı olduğuna yönelik bir dayanak yoktur.

Varfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alan kişiler de polen kullanımında dikkatli olmalıdır.

 

Arı Poleni Faydaları Konusunda Altını Çizdiklerimiz

Arı poleni birçok vitamin, mineral ve antioksidan içerir ve bu da onu inanılmaz derecede sağlıklı kılar.

Araştırmalar, arı poleni ve bileşiklerini, azalmış inflamasyon, gelişmiş bağışıklık, menopoz semptomları ve yara iyileşmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

Arı poleni ve bileşenlerinin faydaları, labaratuvar çalışmalarıyla ortaya konulmuştur. Sağlık yararlarını netleştirmek için daha fazla araştırılmasına ihtiyaç vardır.

Arı poleni diyetinize harika bir katkı sağlar ve sağlık mağazalarından veya yerel arıcınızdan kolayca satın alınabilir.

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page