TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Arı Sütü Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Arı Sütü Hakkında Merak Ettikleriniz

Saf, Taze, Gerçek, Hakiki Arı Sütünün 10 Faydası

Saf, Taze, Gerçek, Hakiki Arı Sütünün 10 Faydası

Tarihsel olarak, en değerli doğal ilaç gruplarından bazıları bal, arı poleni, propolis ve arı sütüdür. Arı sütü, işçi arıların ürettiği ve Kraliçe arıya beslediği eşsiz, kalın, sütlü bir maddedir. 

Kraliçe arının tek besin kaynağıdır ve günlük canlılığına yardımcı olur. İşçi arılar, bal ve arı polenlerini boğazlarındaki bezlerde enzimlerle karıştırarak arı sütü üretirler.

 

Bu yazımızda sizlere  gerçek, hakiki, orjinal arı sütünün sağlığınız için faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? Yararlı olduğu alanlar ve yan etkileri ve saf, taze arı sütünün etkileri üzerine bilimsel kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş bilgiler sunulmuştur.

 

Arı sütünün faydaları nelerdir?

Kraliçe arının diğer arılara kıyasla üstün boyutu, gücü, dayanıklılığı, doğurganlık oranları ve uzun ömürlü olması nedeniyle arı sütünün yararlı bir besin takviyesi olduğuna inanılmaktadır.

Bileşimi poleninkine benzer. Besinler, sekiz temel amino asit, vitaminler, mineraller ve hormonal benzeri maddelerle dolu olduğu için kalori içerir. Pantotenik asit (B5 vitamini), stres önleyici vitamin bakımından yüksektir ve bazı çalışmalarda stres altında dayanıklılığı arttırdığı gösterilmiştir. Yaklaşık olarak %12 protein, %5-6 lipid ve %12-15 karbonhidrat içerir.

Tarihsel olarak doğurganlıkla bağlantılı olan arı sütü - insan doğurganlığında ne kadar etkili olduğu konusunda yeterli test olmamasına rağmen - doğal olarak zengin bir amino asit, A, C, D, E ve B kompleks vitaminleri kaynağıdır. Taze arı sütü, bağırsak sağlığı için faydalı probiyotikler içerir (biyoaktif bileşenlerinin korunması için buzdolabında saklanması gerekir) ve hastalıkları önleme ve aşıların vücutta neden olduğu stresle mücadele de dahil olmak üzere sayısız sağlık yararına sahiptir.

 

Gerçek arı sütünün yararlı özellikleri nelerdir?

İşte gerçek arı sütünün 10 iyileştirici olabilecek faydası:

1. Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirir, özelde ise mukoziti yani iltihaplanmaya karşı iyileştirici olabilmektedir..

2. Çalışmalar, arı sütünün kolesterol ve lipoprotein düşürücü etkisinin yanı sıra trigliserit düşürücü ve HDL'yi artırıcı etkisinin kardiyovasküler sağlığa fayda sağladığını göstermiştir. 

3. Şeker hastalığına bağlı ülserasyonların yanı sıra kandaki glikoz seviyelerini fayda sağlayabilir.

4. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını biraz artırarak anemi oranlarını iyileştirmeye fayda sağlayabilir.

5. Taze, saf, hakiki arı sütü düzenli olarak tüketen erkeklerde testosteron düzeylerini, sperm kalitesini arttırabilir. Arı sütünün de FSH/LH oranı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir, ancak bu etki, takviyenin kesilmesiyle düşebilir.Bu etki için düzenli kullanım tavsiye edilmektedir. Arı sütü de libidoyu arttırabilmektedir.

6. Günlük 3000 mg arı sütü tüketimi, orta ve ileri yaşlarda artan bilişle bağlantılıdır ve Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olabilir.

7. Kollajeni arttırabilir ve cildin görünümünü iyileştirebilir. Bu nedenle yaraları iyileştirmek için de kullanılır; Kollajen üreten bağ dokusundaki hücreler olan fibroblast göçünü arttırır. Saf arı sütü cilt pigmentasyonunu baskılamada önerilmiştir ve bu nedenle melanogenezi engellemeye aday olarak önerilmiştir, bu nedenle kozmetik cilt bakım ürünleri olarak geliştirilebilir. Melanin sentezi azalması, tirozinaz ekspresyonunun aşağı regülasyonu yoluyla gerçekleşir.

8. Besin bileşimi nedeniyle, arı sütünün (diğer arı ürünleriyle birlikte) sinirlilik, kilo dalgalanmaları ve su tutma gibi hoş olmayan adet öncesi semptomları hafiflettiği gösterilmiştir.

9. Menopoz semptomlarını hafifletebilir . Ön araştırmalar, arı sütünün kemik erimesini azaltarak (anti-osteoklastik) osteoporoza karşı koruduğunu göstermiştir.

10. Nöroblastom hücreleri üzerinde antiproliferatif etkiler sağlayarak onu olası bir anti-kanser süper gıdası olarak örne çıkarır.

 

Taze arı sütünün başlıca faydalı nitelikleri şunları içerir:

 • antienflamatuvar
 • anti-lipidemik; kardiyovasküler koruma
 • enerji veren; dayanıklılık; genel refah; uzun ömürlülüğü teşvik eder
 • bağışıklığı artırır
 • kansızlığa karşı
 • kemik desteği
 • anti-melanojenik
 • anti-proliferatif
 • bilişi geliştirir; hafızayı güçlendirir
 • sağlıklı cilt
 • anti-diyabetik

 

Gerçek arı sütü aşağıdakiler için kullanılabilir:

 • aşılar (detoksifikasyon)
 • hastalıkları önlemek ve uzun ömürlülüğü teşvik etmek için
 • alerji
 • PMS
 • doğurganlık (erkek)
 • astım
 • osteoporoz
 • karaciğer, böbrek, pankreas hastalığı
 • şeker hastalığı

 

Arı sütünün yan etkiler ve kontrendikasyonları ve zararı

Tüm arı ürünleri gibi, alerjik reaksiyonlar en sık görülen yan etkilerdir. Arı ürünlerine karşı bilinen alerjisi varsa arı sütünden kaçınılmalıdır. Alerjik reaksiyonlar hafif veya şiddetli şetilde etki edebilir Yazma sırasında hiçbir ilaç etkileşimi bilinmemektedir. Bunun yanında bazı araştırmalar astım rahatsızlığı olanların ve kan sulandırıcı kullananların arı sütü kullanımda dikkatli olması konusunda uyarmaktadır.

 

Yukardaki bilgiler aşağıdaki kaynaklar ışığında derlenerek hazırlanmıştır. 

 

Saf, Taze, Gerçek, Hakiki Arı Sütünün 10 Faydası Yazımız için Referanslar

 • Dr. (2017). Erkek Doğurganlığını Artırabilen ve Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olan Jöle. [çevrimiçi] Şu adresten ulaşılabilir: https://draxe.com/royal-jelly/ [Erişim tarihi 12 Aralık 2017] .
 • Frank, K., Patel, K., Lopez, G. ve Willis, B. (2017). Arı Sütü Araştırma Analizi. [çevrimiçi] Examine.com. Şu adresten ulaşılabilir: https://examine.com/supplements/royal-jelly/ [Erişim tarihi 11 Aralık 2017] .
 • Gaby, A. (2006). İlaç-bitki-vitamin etkileşimleri için AZ kılavuzu. New York: Üç Nehir Basını.
 • Gismondi A, e. (2017). Arı sütü lipofilik fraksiyonu, SH-SY5Y insan nöroblastom hücreleri üzerinde antiproliferatif etkilere neden olur. - PubMed - NCBI. [çevrimiçi] Ncbi.nlm.nih.gov. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28737831 [Erişim tarihi 12 Aralık 2017] .
 • Han SM, e. (2017). Arı sütü, tirozinaz ekspresyonunun aşağı regülasyonu yoluyla melanin sentezini azaltır. - PubMed - NCBI. [çevrimiçi] Ncbi.nlm.nih.gov. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22083994 [Erişim tarihi 12 Aralık 2017] .
 • Peng, C., Sun, H., Lin, I., Kuo, P. ve Li, J. (2017). Arı sütü 10-hidroksi-2-dekenoik asidin bir melanogenez inhibitörü olarak fonksiyonel özelliği.
 • Pizzorno, J. ve Murray, M. (1993). Doğal tıp ders kitabı. Seattle, WA: Bastyr Koleji Yayınları.
 • Pizzorno, J. ve Murray, M. (2006). Doğal tıp ders kitabı. Louis, Mo.: Churchill Livingstone/Elsevier.
 • Scicompdf.se. (2017). Bir Web Sitesinden Alıntı Yap - Bunu Benim İçin Alıntı Yap. [çevrimiçi] Şu adresten ulaşılabilir: http://www.scicompdf.se/femal/winther_ass.pdf [Erişim tarihi 12 Aralık 2017] .
 • Vucevic D, e. (2017). Arı sütünden izole edilen yağ asitleri, in vitro dendritik hücre aracılı bağışıklık tepkisini modüle eder. - PubMed - NCBI. [çevrimiçi] Ncbi.nlm.nih.gov. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17630200 [Erişim tarihi 12 Aralık 2017] .

 

Arı sütü ilaç değildir. Arıdan elde edilen doğal bir besindir.

 

 

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page