TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Bal Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Bal Hakkında Merak Edilenler

Ham Balın En İyi 6 Faydası

Ham Balın En İyi 6 Faydası

Ham bal nedir, faydaları nelerdir, nereden alınır? Bu makalemizde Ham balın öne çıkan 6 özelliğini ve hakiki, gerçek, saf ham bal satın almak için nelere dikkat etmeliyiz anlatıyoruz. Sipariş vermeden mutlaka okuyun

Ham Bal Nedir? Ham bal Hakkında Neler Biliyoruz? Faydaları

Ham bal, tarih boyunca bir halk ilacı olarak kullanılmıştır ve çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları vardır. Hatta bazı hastanelerde yaraların tedavisi için kullanılır. Bu sağlık yararlarının çoğu, ham veya pastörize edilmemiş bala özgüdür.


Marketlerde bulduğunuz balların çoğu pastörize edilmiştir. Yüksek ısı istenmeyen mayayı öldürür, rengi ve dokuyu iyileştirebilir, her türlü kristalleşmeyi ortadan kaldırabilir ve raf ömrünü uzatabilir. Yararlı besinlerin çoğu da bu süreçte yok edilir.


Ham bal denemekle ilgileniyorsanız, onu güvenilir bir yerel üreticiden satın alın. Sizde çiğ balın sunduğu bazı sağlık yararlılarından faydalanın: Ham bal balın kovandan çıktığı haliyle hiçbir ısıl ve filtreleme işlemine tabi tutulmamasını ifade eder. Aslında bu durum balın doğal durumudur. Ham bal, çiğ bal adıyla da tanımlanabilmektedir. Bala sonradan katılan bir özellik değildir. Yani kovandan hasat edilen tüm ballar ham baldır. Isıl işleme veya filtrelemeye tabi tutulana kadar.

  

Ham Balın Faydaları 

  • İyi Ham bal antioksidan kaynağıdır belirli kanser, kalp veya kronik hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olabilir
  • İyi ham bal enfeksiyon önlemeye yardımcıdır
  • Ham bal yaraları iyileştirmede cildi onarmada etkilidir
  • Bitkisel kökenli güçlü besleyicidir bağışıklık sitemini güçlendirir ve onarır
  • Sindirim sistemi mide bağırsa problemlerinin çözümünde aktif rol oynayabilir
  • Boğaz ve solunum yolu enfeksiyonlarında faydalar sağlar

 ham balın faydaları

1. İyi Bir Ham Bal Antioksidan Kaynağıdır

Ham bal, antioksidan görevi gören bir dizi bitki kimyasalı içerir. Bazı bal türleri, meyve ve sebzeler kadar çok antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardımcı olur.


Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur ve ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların iyilemişine katkıda bulunabilir. Araştırmalar baldaki polifenol adı verilen antioksidan bileşiklerin kalp hastalıklarını önlemede rol oynayabileceğini gösteriyor. 

 

2. Ham Bal Antibakteriyel ve Antifungal Özellikler Taşır

Araştırmalar, çiğ balın yani istenmeyen bakteri ve mantarları öldürebileceğini göstermiştir. Doğal olarak bir antiseptik olan hidrojen peroksit içerir. 

Bir antibakteriyel veya antifungal olarak etkinliği bala bağlı olarak değişir, ancak bu tür enfeksiyonlar için ham balın etkili olduğu birçok araştırmalar tarafından ortaya konulmuştur.


3. Yaraları İyileştiren Etkiler Ham Balda

Ham bal, etkili bir mikrop öldürücü olduğu ve doku yenilenmesine yardımcı olduğu tespit edildiğinden, tıbbi ortamlarda yaraları tedavi etmek için kullanılır.


Araştırmalar, ham balın iyileşme süresini hızlandırabileceğini ve enfeksiyonu azaltabileceğini gösteriyor. Hastane ortamlarında kullanılan balın tıbbi kalitede olduğunu, yani denetlendiğini ve steril olduğunu unutmayın. 


4. Hambal Bitkisel Kökenli Güçlü Besleyicidir

Fitobesinler, bitkilerde bulunan ve bitkinin zarar görmemesine yardımcı olan bileşiklerdir. Örneğin, bazıları böcekleri uzak tutar veya bitkiyi ultraviyole radyasyondan korur.


Ham Baldaki bitkisel besinler, antioksidan özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antifungal gücünden sorumludur. Ayrıca çiğ balın bağışıklık sistemini güçlendirici ve kanser önleyici faydalar göstermesinin nedeni olduğu düşünülmektedir. Ağır işlemler yani ısıl işlemler ve filtrelemeler bu değerli besinleri yok eder.

 

5. Sindirim Sorunları İçin Yardımcı Olarak Hambal

Hambalın sindirim sorunlarını tedavi etmek etkileri üzerine birçok araştırma yapılmıştır, sindirim sistemi üzerindeki etkileri pozitif yönde olup Avrupa ülkelerinde belirli hastalıkların tedavisinde reçetelere yazıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte, mide ülserlerinin yaygın bir nedeni olan Helicobacter pylori (H. pylori) bakterileri için bir tedavi olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır.


Ham bal aynı zamanda güçlü bir prebiyotiktir, yani sadece sindirim için değil, genel sağlık için de çok önemli olan bağırsaklarda yaşayan iyi bakterileri besler.


6. Boğaz Ağrısını Yatıştıran Mucize Hambal

Soğuk algınlığı yaşıyorsanız ve boğazınız ağrıyorsa? Bir kaşık ham bal deneyin. Bal, eski bir boğaz ağrısı ilacıdır. Soğuk bir virüs size çarptığında limonlu sıcak çaya bal ekleyin.


Ayrıca öksürük kesici olarak da bal etkili bir besindir. Araştırmalar, balın, öksürük ilaçlarında yaygın bir bileşen olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Sadece bir veya iki çay kaşığı bal yiyin, etkisini anlık olarak hissedebilirsiniz.

 

Hambal Tüketmenin Herhangi Bir Risk Var Mı?

Ham bal, faydalı prebiyotiklere ve besinlere ek olarak Clostridium botulinum gibi bakterileri de taşıyabilir. Bu özellikle bebekler için tehlikelidir. Bir yaşından küçük bir bebeğe asla çiğ bal verilmemelidir. Bir yaşına kadar bağırsak florası bebeklerde henüz tam oluşmadığı için bebeklerde bu bakteri rahatsızlık oluşturabilir. 1 yaşından sonra ise bu bakteri için endişelenmenize gerek kalmaz

 

Ham Bal Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bunca faydası ve özelliği ile karşımıza bir şifa kaynağı olarak çıkan ham balın onu özel kılan yönü işlenmemiş bir gıda olmasıdır. Balın içinde bulunan faydaların endüstriyel işlemlerden geçmeden balın içinde saklı kalması onu özel kılar. Bu yüzden son yıllarda ülkemizde giderek popüler hale gelen ve tavsiye edilen ham balın iyisini, kalitelisin bulmak önemlidir. Tüm gıdalarda olduğu gibi balda zamanla değer kaybeder. Bal bozulmayan bir gıdadır ama içindeki vitamin ve mineral değerlerinde doğru koşullarda saklanmamaktan kayıp yaşanabilir. Bu yüzden ham bal satın alırken taze olmasına, üreticisinin belli olmasına, üretiminin şeffaf olmasına dikkat etmek gerekir. Balın kalitesinin ve içeriğinin asla tadından, kokusundan anlaşılamayacağını, bunun sadece analiz raporlarıyla ortaya konulabileceğini hep anlatırız. Bunu dikkate alarak analiz raporlu ürünleri tercih etmek satın aldığınız hamalın içeriği konusunda size fikir verecektir.

 

Lezzet veya Fiyat Odaklı Ham Bal Satın Almayın

Hiçbir ham bal, fiyatı yüksek diye kaliteli değildir. Veya ucuz bal kalitesiz yargısı yanlıştır. Ürünlerin fiyatları pazarlama stratejileri veya satıcıların maliyetlerine göre belirlenir. Bilinçli bir tüketici olarak hakiki, gerçek, saf, ham bal satın almak istiyorsanız genel algıların dışında hareket etmelisiniz. 

 

Ham Bal Satın Alırken Neden Lezzete Odaklanmayın Diyoruz.

Lezzet kavramı kişilere göre değişkendir ve aynı kişiye farklı zamanlarda bile bir yiyecek farklı lezzetler sunabilir. Ama genel tecrübelerimize dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki içerik olarak kaliteli bir bal lezzet olarak olarakta güzeldir. Bal %80 ni doğal şekerden, yaklaşık %17'si sudan oluşan bir gıdadır yani balın içindeki o mucize fayda %3 lük küçük bir kısımda saklıdır. İşte  bu yüzden iyi, hakiki, gerçek ,saf, ham bal için içeriğe odaklanmak, üreticiyi tanımak önemlidir. Çevremiz çoğu zaman satın alma işlemlerimizde en önemli unsurdur. Bazen bir arkadaşımız, bazen komşumuz, bazen çalışma arkadaşımız bizim için tavsiyede bulunur. Bu tavsiyeler bizim karar verme mekanizmamızı etkiler. Peki size satın almanız için ham bal tavsiye edenlerin marka sunanların kaynağı nedir? Sadece kişisel görüşleri mi, lezzet mi, tanıdıkları biri olması mı, ünlü birinin tavsiyesi mi, bir infulencer reklamı mı? Peki onların doğru ham balı bulduğuna emin misiniz? O yüzden sadece içeriğe değer verin başkaları tavsiye etse bile sorgulamaktan ve teyit etmekten kaçınmayın. Günümüzde üreticilere ulaşmak onlarla diyalog kurmak o kadar kolay ki. Belki bir sosyal medya hesabı, belki bir e posta veya telefon. Soru sormaktan araştırmaktan çekinmeyin, gerçek üreticileri konuşunca bile tanırsınız. Çünkü ürününü emek vererek alın teriyle üreten üreticiler onları çocuğu gibi görür. Her aşamasını her evresini bilir, anlatmaktan çekinmez, paylaşmaktan mutlu olur. 

 

Bir ham bal satın almak için bunca zahmete girmeye değer mi diye düşünmekte haklısınız? Ham bal sipariş etmek için neden bu kadar uğraşmalıyım diye de düşünebilirsiniz. Fakat günümüzde saf ve iyi gıdaya ulaşmak samanlıkta iğne aramak kadar zor. İyi ve dürüst üreticiler var ama onlara ulaşmamanız için önünüzde duvarlar olduğu da bir gerçek. İşte bu iyi üreticilerle bilinçli tüketiciler ancak el ele verip bu duvarları aşabilir.

Eğer bugün bu sayfada bu satırları sonuna kadar sabırla okuduysanız iyi balı bulmak için iyi iz süren bir tüketiciniz. 

 

 

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page