TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Bal Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Bal Hakkında Merak Edilenler

Balın Saf, Gerçek, Hakiki, Orijinal Organik En İyi Kalite Bal Olduğunu Anlamanın Tek Yolu

Balın Saf, Gerçek, Hakiki, Orijinal Organik En İyi Kalite Bal Olduğunu Anlamanın Tek Yolu

Bal dediğimiz tatlı, kıvamlı besin maddesini üreten tek kaynak doğadır. Bal arıları, doğal bal üretmenin kaynağıdır.

 Bu süreç çoğunlukla salgılar, çiçek nektarları,

enzimatik aktivite ve suyun buharlaşması ile işler. Balın üretimi arının ve doğanın kusursuz işbirliğinini sonucudur. Fakat, ürünün kovandan çıktığı andan sofranıza ulaşması aşamaları balın üretimi kadar önem arzeder. Çünkü kaliteli bir bal yanlış üretim, depolama, paketleme işlemleri sonucu sofranıza basit bir tatlı olarak ulaşabilir.


Gerçek, hakiki, kaliteli ve saf balı üretmek için başladığımız arıcılık serüveninde ürettiğimiz ürünlerini niteliklerini ve içeriğini bilmek bizim için en önemli bir üretim anlayışıydı. Hem üretim çalışmalarımızda verimililik artışı sağlamak hemde sofralarınıza sunduğumuz ürünleri gönül rahatlığı içinde sizlere sunmak için ürettiğimizin ürünün ne olduğunu içeriğini bilmek için kalite sınıflandırması yapabilmek için ürünlerimizi analizlere tabi tutuyoruz.

Şeffaf üretim politikası ile üretim alanlarımızı, üretim modelimizi, yaptıklarımızı sizlerle şeffaf bir biçimde anlatıyor olsak bile yapılan ve anlatılanlarla, sonuçların örtüşmesi gerekiyor. Birisi ürettiğin balın prolin değeri nedir, diye bana soru sorduğu zaman ben o soruya cevap veremiyorsam harcadığım emeğin hiçbir anlamı kalmıyor? Veya benim balım kaliteli bal, benim balım hakiki bal, benim balım saf bal derken, balımın diastaz değerini bilmiyorsam, şekersiz bal derken analiz raporunu sunamıyorsam, ham bal derken, diastaz değerlerini ispat edemiyorsam benim yaptıklarım anlattıklarım boşa gidiyor demektir. Ürettiğim ürüne emeğime kendimin saygısı yok demektir. Sofralarınıza bal sunan bir arıcı olmanın yanında bende sizler gibi başka ürünlerin tüketicisiyim. Başka ürünler ararken, kaliteli mi, iyi mi, gerçek mi, bana fayda sağlar mı derken üretim zincirine, üreticisine, varsa belgelerini, değerlerine dikkat ediyorum. Evimize bir televizyon alırken, kendimiz için bir cep telefonu alırken bile bunlara bakmıyor muyuz. Peki en önemli hazinemiz olan sağlığımızı birebir etkileyen yiyecekler için neden ince eleyip sık dokumayalım. Soran, sorgulayan, ne yaptığını bilen üreticiler olarak. Soran, sorgulayan ne yediğini bilen tüketicilerle buluşmak en büyük hedefimiz

geçek orjinal saf bal nasıl bulunur anlaşılır yöntemleriNeden Analizli Bal Tercih Etmeliyiz?

Gıda üretim süreci ülkemizde en çok suistimal edilen konulardan biridir. Nasıl ki bir ürünün kağıt üzerindeki değerleri o ürün için kendi başına kalite parametresi olamıyorsa, bir ürünün üretim aşamalarının anlatımıda tek başına o ürünün kalitesini ispat etmeye yetmez. Bu yüzden biz ürettiğimiz balın üretiminin aşamalarının şeffaf, sonuçlarının belgeli ve tüketici için ürünün faydalı olmasını tercih ediyoruz.
Sizlerin güvenine talip olarak, sofralarınıza saf, orijinal bal ve arı ürünlerini sunabilmek için bu güvene layık olmanın şartlarını yerine getirmek gerekiyor işte bu yüzden arıcılık faaliyetlerimizde analizli ürün modelini tercih ediyoruz. Sofrasına emeğimizi layık gören herkesin aldığı balın gerçek olup olmadığını ve en iyi kalitenin sağlanıp sağlanmadığını bilmeyi hakkı vardır.

Bal endüstrisi uzun zamandır tağşişin altında kalmış ve bu konu önemli bir sorun olmuştur. Kokuya, dokuya, tada veya görünüme dayanarak balın manipüle edilip edilmediğini veya kalite düzeyini söylemek mümkün değildir. Bu nedenle balın gerçekten doğal olduğunu, kalite ve etiketleme ile ilgili belirli kriterleri karşıladığını belirlemek için analiz edilmelidir.


Üretilen balların çoğu orijinal olmasına rağmen, balın başka yerlerden ithal edilmesi veya ihraç edilmesinde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Katıştırılmış bal daha ucuzdur ve genellikle potansiyel olarak tehlikeli olan yapay şekerler veya bileşiklerle yüklenir. Bal ve arı ürünlerinin uluslararası ve standartlaştırılmış yönetişimin olmaması bu sorunu tüketici cephenisinde maalesef karmaşık bir duruma sokuyor.Bal analizlere sizlerin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmanızı sağlarken bizlerinde orijinal, kaliteli bal ve arı ürünlerinin üretiminde kendimizi daha ileri noktaya taşımamızda önemli faktör oluşturmaktadır.

hakiki gerçek saf orjinal karakovan balı nasıl anlaşılır nerede bulunur satılır fiyatı

En Tatlı Aldatılma Balla? Nasıl?

Balın karıştırıldığı genellikle iki teknik vardır, doğrudan ve dolaylı tağşiş. Doğrudan tağşiş, melas, yüksek fruktoz şurubu, maltoz, pirinç şurubu ve dekstroz gibi yapay şekerlerin eklendiği safsızlıkların eklenmesini içerir. Yani balın içine bunları sonradan katıp içine aroma, renklendirici ekleyerek birazda bal koyarak ürün çoğalmak. Süte su katmak gibi düşünebilirsiniz. Buradada bala şeker katılıyor. Bazen balı karıştırmak için başka karmaşık yöntemler de kullanılır. Öte yandan, dolaylı tağşiş, arıların tatlandırıcılar veya endüstriyel şekerler ile beslenmesini içerir. Tüm bu yöntemler, karı artırmak ve ürün miktarını çoğaltmak için kullanılmaktadır.

Balda Kaliteyi Nasıl Değerlendirebiliriz? Gerçek Balı Nasıl Anlarız, Ayırt Edebiliriz?

Kaliteli bal değiştirilmez veya başka maddelerle karıştırılmaz. Ayrıca, su içeriğinin %20’den az olması gerekir. Yüksek su seviyesi, mayanın tazeliğini kaybetmesine neden olacak şekilde maya fermantasyonuna neden olabilir. Tüm pastörize edilmemiş veya çiğ ballar, ham ballar yabani mayalar içerir ve fermantasyon, balın tadını ve rengini değiştirecek olan asit seviyelerini artıracaktır. 

Uzmanlar, bala 45 dereceye kadar uygulanan ısıyı makul olarak kabul ediyor. Bu işlem, balın, lezzetini ve besleyici niteliklerini önemli ölçüde etkilemeden, neredeyse tüm antioksidanlarını, minerallerini ve vitaminlerini muhafaza etmesini sağlar. Ancak çok fazla veya çok hızlı ısıtıldığında hidroksimetilfurfural (HMF) adı verilen bir madde oluşur. HMF, bazı şekerlerin ısıl işlem sırasında asidik bir ortamda dehidrasyonundan elde edilen ve depolama sırasında yavaş, bal ısıtıldığında ise çok hızlı bir şekilde oluşan organik bir moleküldür. Sonuç olarak, HMF, depolama uzunluğu için bir kılavuz olarak ve/veya meydana gelen ısıtma miktarını değerlendirmek için kullanılır. Ek olarak, balın rengi, depolama süresinin veya ısıya maruz kalma miktarının bir göstergesi olabilir.

gerçek orjinal saf bal nasıl bulunur anlaşılır yöntemleriTüketiciler, balın temiz ve berrak olması gerektiğini düşünür, görsel olarak hatasız kaliteli bal bulmayı umarlar. Ancak bu doğru değil. İyi bir polen içeriğine sahip bal bulanık görünür. Bu, filtrelenmemiş veya ham bal bulmanın neden çok zor olduğunu açıklar. Puslu görünümü onları balı ticari olarak çekici yapmaz. Hiç market raflarında kristalize olmuş bulanık bal görüyor musunuz?


Kaliteli bal, polenin çoğunun balda kaldığı yerde genellikle hafifçe süzülür ve raf ömrünün uzamasına yardımcı olur. Polenin varlığının analiz edilmesi, eser bir spor kullanılarak polen tanelerinin tanımlanıp sayıldığı yerde orijinalliğini değerlendirecektir. Polen sporlarının miktarı ve türü balın kökenini belirler. Bununla birlikte, ultra filtrasyon işleminin kullanılması, polenlerin çoğunu giderir. Ortaya çıkan ürün, menşe kimliğinin izlerini ortadan kaldırmış ve etiketlenmiş olsa bile gerçek bal olarak kabul edilmez. 

Bal rengi, en belirgin ve yoğun aromalı bal çeşitlerinin çok hafif olduğu, çok yumuşak ve hoş balın ise oldukça karanlık olabileceği lezzeti gösterebilir. Bir kalite göstergesi olmamasına ve istisnalar olmasına rağmen, bal rengi ne kadar koyu olursa mineral içeriği, pH okumaları ve lezzet seviyeleri o kadar yüksek olur. Koyu balda sodyum, klor, kükürt, demir, magnezyum ve potasyum gibi mineraller çok daha yüksektir.
İyi bal, kaliteli bal , organik bal, orijinal bal, saf bal, hakiki bal, gerçek bal terimlerinin bal için kullanılabilmesi için sadece üreticinin ve satıcınını söylemi maalesef günümüzde yeterli değildir. Sarı renge boyanmış her metalin altın, prizma kesim yapılmış her camın elmas olmadığı gibi, kavanozda duran her tatlı da saf, hakiki, orijinal, gerçek bal değildir.

Balın kalitesini kovanın şeklinden, üretildiği yerden, üreticisinden, satıcısından, sertifikasından belli olmaz. Üretilen alanı görmek bilmek, üreticiyi tanımak, şeffaf üretimi bilmek, en sonunda bu süreçten çıkan ürünü sofralara göndermeden önce belgelemekle olur.

 

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page