TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Bal Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Bal Hakkında Merak Edilenler

Bal Gluten İçerir Mi?

Bal Gluten İçerir Mi?

Bal, bal arıları tarafından yapılan tatlı, şuruplu bir sıvıdır. Birçok insan bunu kahvaltılık olarak, çayda veya tatlandırıcı olarak tüketmeyi sever.

Piyasada pek çok bal çeşidi mevcuttur, sağlık veya kişisel nedenlerle glutendenkaçınıyor olabilirsiniz,

bu sebeple bal yemenin güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Bu makale balın nasıl yapıldığını, gluten içerip içermediğini balda gluten olup olmadığını ve glutensiz balın nasıl seçileceği konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Bal arılar tarafından nasıl yapılır?

Bal, bal arıları tarafından çiçeklerden nektarların toplanması başlar.

Arılar daha sonra topladıkları nektarı bala dönüştürmek için kovan içine taşıdıkları nektarı tekrar tekrar tüketir, sindirir ve kusar.

Daha sonra balı altıgen balmumu peteğinin içine depolarlar ve petek dolana kadar bu işlemi tekrarlarlar.

Petek dolduğunda, arılar peteği sır adı verilen balmumu içerikli özel bir madde ile kaplar. Bu balın olgunlaşıp hasada hazır hale geldiğinin göstergesidir. Daha sonra bal üretimi için arıcılar tarafından toplanır.

Balın türü, bitki kaynağına, ekstraksiyon yöntemine ve balın nasıl işlendiğine veya korunduğuna göre değişir.

Besin içeriği balın türüne göre değişmekle birlikte, 1 yemek kaşığı (21 gram) bal genellikle 64 kalori ve 17 gram karbonhidrat sağlar ve neredeyse hiç protein, lif veya yağ içermez.

Sadece eser miktarda çeşitli mikro besinler içerir, ancak konsantre bir faydalı bitki bileşikleri ve antioksidanlar kaynağıdır

 

ÖZET;
Bal, bal arıları tarafından çiçekli bitkilerin nektarından üretilir. Karbonhidrat ve güçlü antioksidanlar açısından zengin tatlı bir maddedir


Bal gluten içerir mi?

Gluten , belirli tahıl tanelerinde bulunan bir protein grubudur. Bu proteinler hamura elastik ve esnek yapısını verir.

Çoğu insan gluteni herhangi bir yan etki olmadan tolere edebilirken, çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olan kişilerin gluteni diyetlerinden çıkarmaları gerekir.

Bu, buğday ve çavdarın melezi olan buğday, arpa, çavdar ve tritikale gibi gluten içeren tahılların ortadan kaldırılması anlamına gelir.

Gluten, çapraz kontamine olmuş veya aynı zamanda gluten içeren tahıllar üreten bir tesiste işlenmiş yulaf ürünlerinde de bulunabilir.

Bal, hazırlanmasında bu tahılların hiçbiri kullanılmadığından doğal olarak glutensizdir.

Bununla birlikte, bal aynı zamanda gluten içeren gıdalar üreten bir tesiste işlenirse çapraz kontaminasyon riski olabilir (6).


ÖZET
Bal doğal olarak glutensizdir. Yine de, gluten içeren gıdalar üreten bir tesiste işlenirse çapraz kontaminasyon yoluyla glutene maruz kalabilir.


Bal içerikli bazı ürünler gluten içerebilir.

Bal doğal olarak glutensiz olmasına rağmen, bazı bal aromalı ürünler bu protein grubunu içerebilir.

Örneğin, bazı özel karışımlı ballar, gluten içerebilen tatlandırıcılar veya katkı maddeleri gibi ek bileşenler içerebilir.

Ek olarak, bal bazlı salata sosları veya ballı hardal gibi bal aromalı daldırma sosları, ürün glutensiz olarak etiketlenmemişse gluten içerebilir.

Bir bal ürünü, gluten içeren herhangi bir bileşen içermese bile, yine de glutensiz olmayabilir .

Bunun nedeni çapraz kontaminasyondur. Gluten içeren gıdalar da üreten bir tesiste üretilen bal, işleme sırasında çapraz kontamine olabilir.


ÖZET
Bazı bal türleri veya bal aromalı ürünler, gluten içeren bileşenler içerebilir. Bu ürünler ayrıca işleme sırasında gluten ile çapraz kontamine olabilir.


Glutensiz bal nasıl seçilir?

Balınızın glutensiz olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu etiketi dikkatlice okumaktır. Fakat genel yapı olarak bal glutensiz bir gıda olduğu için ülkemizde bal ürünleri üzerinde genellikle bu ifade bulunmaz.

Bununla birlikte, bir ürünü glutensiz olarak etiketlemek isteğe bağlıdır. Bu nedenle, bazı glutensiz bal veya bal ürünleri, ürün glutensiz olsa bile bu etiketlemeyi içermeyebilir.

Gluten içerebilecek içerikler için içerik listesini kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. Buğday, arpa, çavdar veya bu tahıllardan yapılmış bileşenler içeriyorsa ürün glütensiz değildir.

Ek olarak, alerjen etkiler için etiketi kontrol edebilirsiniz. Gıda şirketlerinin yasal olarak buğday dahil yaygın alerjenleri etiket üzerinde belirtmeleri gerekmektedir

Balınızın glutensiz olup olmadığından emin değilseniz, içeriklerini ve işleme uygulamalarını sormak için her zaman doğrudan üreticilere ulaşabilirsiniz. Ülkemizde balın gluten içerme riski bulaşma yoluyla olabilir. Yani balla birlikte gluten içeren başka ürünlerin aynı tesiste işlenmesi sonucu bulaşma riski oluşabilir. Bu gluten riskini sıfıra indirgemek için firmaların kendisinden bilgi alabilirsiniz.

Siristat Bal'ın ambalajlanması, işlenmesi ve depolanması sırasında hiçbir ek gıda maddesiyle birlikte ambalajlama, depolama vb işlemler gerçekleşmemektedir. Bu yüzden ürünlerimizde çapraz kontamine yoluyla gluten bulaşma riski sıfırdır. Sirista Balı glutensiz bal olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca ürünlerimiz saf, katkısız ve karışımsız olduğu ve sadece kendi ürettiğimiz ürünleri satışa sunduğumuz için ürünlerimizin tüm üretim aşamaları bizim denetimimiz ve bilgilimiz dahilindedir. Bu yüzden ballarımız gluten içermez.


Altını çizdiklerimiz:

  • Bal doğal olarak glutensizdir.
  • Yine de, bazı özel aromalı ballar veya bal bazlı ürünler, glüten içeren bileşenler içerebilir.
  • Bal ayrıca gluten içeren gıdaları işleyen bir tesiste üretilirse gluten ile çapraz kontamine olabilir.
  • Çölyak hastalığınız veya gluten duyarlılığınız varsa, etiketi yakından okumak veya glutensiz ürünler satın almak, bilmeden gluten alımını önlemek için her zaman iyi bir fikirdir.

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page