TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Arı Sütü Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Arı Sütü Hakkında Merak Ettikleriniz

Arı Sütü İçinde Neler, Hangi Vitaminler Var? Demir Çinko Kolajen İçerir mi?

Arı Sütü İçinde Neler, Hangi Vitaminler Var? Demir Çinko Kolajen İçerir mi?

Arı sütü %60-70 su, %12-15 ham protein, %10-16 toplam şeker, %3-6 lipitler , vitaminler, tuzlar ve serbest amino asitler içerir

Chen & Chen, 1995 , Howe ve diğerleri, 1985 , Schmitzová) . ve diğerleri, 1998 ) ( Tablo 1 ). Arı sütünün pH değeri 3,6 ila 4,2 arasında değişmektedir ( Kunugi ve Mohammed Ali, 2019 ).

Arı sütü , anti-tümör, anti-alerji, anti-inflamatuar ve bağışıklık düzenlemesi gibi birçok biyolojik aktiviteye sahip olan, yaygın olarak kullanılan bir tür fonksiyonel gıdadır ( Ramazan ve Al-Ghamdi, 2012 ) ve besin takviyesidir ( Pasupuleti ve ark., 2017 ).

 

Bu makalede ele alınan konu başlıkları

Arı sütü içinde hangi vitaminler var? Arı sütü içindeki vitaminler ve mineraller Arı sütünde çinko var mı? Arı sütünde demir var mı? Arı Sütünde kolajen varmı

 Özet,
  • Arı sütü içinde bir çok vitamin ve mineral barındıran genç işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgılayarak ürettiği bir arı ürünüdür
  • Arı sütü içerisinde kolajen içerin bir besin değildir. Arı sütü cildin kolajen üretimini destekleyici özel içerige sahiptir. Bu sebeple arı sütü cildin sağlıklı, güçlü ve korunmasına yardımcı olabilecek bir dizi vitamin, amino asit ve diğer besinleri içerir. 
  • Arı sütü içinde demir ve çinko mineralleri bulunur.
  • Arı sütü tahriş edici değildir ve çoğu insan tarafından olumsuz reaksiyonlara neden olmadan kullanılabilir. Ancak hamile veya emziren kadınların yanı sıra alerjisi olan kişilerin de arı sütü kullanmaktan kaçınması önerilir.

 

Arı sütü içinde hangi vitaminler var?

 Tablo 1 . Arı sütünün temel aktif bileşenleri. 

Boş Hücre Anahtar Aktif bileşenlerReferanslar
Proteinler MRJP'ler (MRJP1-9); royalsin, jelleinler (JelleineI-IV), aspirin, royalactina, apolipoforin-III benzeri protein Fratini ve diğerleri, 2016 , Han ve diğerleri, 2011 , Kunugi ve Mohammed Ali, 2019 , Xin ve diğerleri, 2016 )
Serbest amino asitler Gysine, prolin, sistin ve aspartik asit (Kanbur et al., 2009Ozcan and Senyuva, 2006)
Şekerler Glikoz, fruktoz ve sükroz (Kolayli et al., 2016)
Lipitler 10-HDA, SA, 3,10-HDecDA
8-HOC, 9-HAD, 3-HHDA, 2-AralıkDA
(Kocot et al., 2018Kolayli et al., 2016Makino et al., 2016)
Fenoller Pinobanksin, oktanoik asit, dodekanoik asit, 1,2-benzendikarboksilik asit ve bunların esterleri Kunugi ve Muhammed Ali, 2019 )
Flavonoidler Naringenin (flavonlar), krisin, akasetin (flavonlar), isorhamnetin glikozitler (flavonoller), formononetin (izoflavonoidler), vb. López-Gutiérrez ve diğerleri, 2014 )
Vitaminler Biotin, folat, inositol, niasin, B6 vitamini, pantotenik asit, riboflavin, tiamin ve E vitamini (Kanbur et al., 2009)
Mineraller K, P, Ca, Mg, Fe, Na, Zn, Cu, Cr, Cd Adaškevičiūtė ve diğerleri, 2019 )
Diğer bileşenler Adenosin monofosfat ve N1 oksidi, Ach, testosteron, flavonoidler, prolaktin ve estradiol Hattori ve diğerleri, 2007 , Pasupuleti ve diğerleri, 2017 )

 

ari suvu icinde hangi vitaminler var

Saf Taze Arı Sütü (Yaş) 40 gr

950₺
850₺
11 % indirimli

 

Arı sütü içindeki vitaminler ve mineraller

Arı sütündeki vitaminler başlıca biyotin folat inositol , niasin pantotenik asit , B6 vitamini , riboflavin , tiamin ve E vitaminidir ( Kanbur ve diğerleri, 2009 ). Ayrıca arı sütü ayrıcaK, P, Ca, Mg, Fe, Na, Zn, Cu, Cr, Cd, Pb ve diğer ana ve eser elementleri içeren % 1,5 oranında mineral tuza da sahiptir ( Kocot ve diğerleri, 2018 ). K içeriği en fazla, Cd ise en azdır ( Adaškevičiūtė, Kaškonienė, Kaškonas, Barčauskaitė ve Maruška, 2019 ).
 

Arı sütünde çinko var mı?

Evet arı sütü içinde çinko (Zn)  minerali bulunmaktadır.

Arı sütünde demir var mı?

Evet arı sütü içinde demir (Fe) minerali bulunmaktadır.

Arı sütünde kolajen var mı?

Cilt yara izi veya kist veya nodül gibi diğer lezyonlar nedeniyle hasar gördüğünde lifleri parçalanıp sarkmaya başlayabilir.

Bu hasar aynı zamanda cildi UV radyasyonu ve kirlilik gibi dış stres faktörlerine karşı daha savunmasız hale getirebilir. Bu stres etkenleri cilde daha da fazla zarar verebilir.

Bazı araştırmalar, arı sütünün kollajen üretimini artırarak daha sıkı ve pürüzsüz bir cildi destekleyebileceğini öne sürüyor. Kollajen cildin yapısını koruyan önemli bir proteindir.

Arı sütü, kraliçe arı asidi olarak da adlandırılan 10-hidroksi-trans-2-desenoik asit (10-HDA) adı verilen ve bunu yapmasına yardımcı olan bir asit içerir.

Düzenli bir kollajen üretimi yalnızca cildin zararlı organizmalardan korunmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cilt yaşlanmasının yaygın belirtilerinin azaltılmasına da yardımcı olabilir. 

 

 

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page