TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Bal Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Bal Hakkında Merak Edilenler

Hakiki, gerçek ham bal bağırsak mide sağlığını nasıl iyileştirebilir?

Hakiki, gerçek ham bal bağırsak mide sağlığını nasıl iyileştirebilir?

Kronik bağırsak sorunları artıyor. 2016 yılında İngiltere'nin Independent gazetesinde İrritabl Bağırsak Sendromunun İngiltere nüfusunun

tahmini olarak yüzde 10 ila 20'sini etkilediği ve Crohn ve Ülseratif Kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarında artış olduğu bildirildi. 2012'de Gastroenterology dergisinde yayınlanan bir araştırma, inflamatuar bağırsak hastalıklarının (IBD'ler) küresel bir sorun olarak ortaya çıktığını belirtti.
Hızlı yaşamanın ve hızlı yemek yemenin, stresin ve vücudu etkileyen çevresel kirleticilerin olduğu bir çağda, ne yediğimizin ve vücudumuzun nasıl hissettiğinin ve nasıl çalıştığının farkında olmak her zamankinden daha önemli. Dengeli bir bağırsak sindirimi iyileştirir ve araştırmalar bağırsak sağlığımıza dikkat edersek zihinsel sağlığımıza da dikkat ettiğimizi göstermiştir.
Ham balın bağırsak sağlığını nasıl iyileştirebileceğini anlamak için önce vücudumuzun içinde neler olduğuna bakalım.

 

Bağırsak nasıl çalışır?

Tükürük yiyeceği parçaladığında ve yutulduğunda mideye doğru itildiğinde sindirim sürecini başlatan yemeğimizi çiğniyoruz. Peptik asit ve enzimler gıdayı seyreltir ve parçalamaya devam eder ve mide asidi ve enzimler proteinleri sindirir ve gıdadaki bakterilerin çoğunu öldürür. Geriye kalanlar, ana besin gruplarının, protein, yağ ve karbonhidratın, kan dolaşımına emilen amino asitlere, şekerlere ve yağ asitlerine ayrıldığı ince bağırsağa iletilir. Kolon veya kalın bağırsak, emilmeyen kalıntıları alır. Trilyonlarca kolonik bakteri emilmeyen şekerleri, nişastaları ve proteinleri kısa zincirli yağ asitlerine fermente ederken, tuz ve su çıkarır, bu da daha sonra bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Pankreas, proteini parçalayan güçlü enzimlere sahip alkali bir sıvı salgılar. yağ ve karbonhidratlar. Aynı zamanda insülin hormonunun kaynağıdır. Karaciğer bağırsaktan kan alır, süzer, toksinleri uzaklaştırır, ilaçları metabolize eder, besinleri depolar ve proteinleri sentezler. Aynı zamanda safrayı da sentezler. safra kesesinin depoladığı ve konsantre olduğu; Yemekten sonra bu, ince bağırsağa sıkıştırılır ve burada yağın sindirilmesine yardımcı olur.

 

Ham balın mide ve bağırsaklar için iyi olmasının 4 nedeni

  1. Ham bal, sindirim sistemini kötüleştiren rafine şekerlerin çoğu gibi midede fermente olmadığı için sindirim sistemini destekler.
  2. Ham bal, asit oluşturan işlenmiş balın aksine alkali oluşturur, bu nedenle iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olur.
  3. Ham bal, bağırsaktaki faydalı bakteriler için bir yakıt kaynağı (prebiyotik) görevi görebilecek oligosakkaritler (şekerler) içerir.
  4. Ham bal, iyi bakterileri koruyan ve kötü bakterilerin yerini alan az miktarda polifenol içerir.

 

Ham bal, probiyotikler

Probiyotikler, takviyeler ve gıdalar yoluyla bağırsaklarımıza giren canlı faydalı bakterilerdir. Prebiyotikler, midedeki faydalı mikropların gelişmesine yardımcı olan yiyecekleri sağlar.
Prebiyotikler ilk olarak 1995 yılında Fransız eczacılık bilimleri profesörü Marcel Roberfroid tarafından tanımlanmış ve isimlendirilmiştir. Roberfroid's prebiyotikleri şu şekilde tanımlamaktadır: gastrointestinal mikroflorada spesifik değişikliklere izin veren ve konakçının refahı ve sağlığına fayda sağlayan seçici olarak fermente edilmiş bir bileşen. Prebiyotikler, mide asitleri veya sindirim enzimleri tarafından parçalanmadan midede yol aldıklarından, sindirim sistemi ve organlarında olumlu değişiklikler meydana getirirler. Ham bal, bağırsakta sağlıklı bakteri sağlamak için probiyotikleri beslemek için gereken prebiyotik lif bileşenlerine sahiptir.

 

Ham bal hazımsızlığa nasıl yardımcı olabilir?

Sindirim sistemi üzerindeki alkali etkisi nedeniyle ham bal hazımsızlığa yardımcı olabilir veya hazımsızlığı önleyebilir. Yemekten önce bir kaşık ham bal yardımcı olabilir. Alternatif olarak, sindirime yardımcı olması için yemek yedikten hemen sonra veya yatmadan önce ılık suda veya bitki çayında içebilirsiniz. Ayrıca balın sindirim sistemini hızlandıran bazı enzimler içerdiğinden sindirimin sorunsuz hareket etmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

 

Ham bal ve asit reflü

Gastroözofageal reflü (GERD), alt özofagus sfinkterinin (LES) zayıf olduğu ve mide içeriğinin yemek borusuna akmasına izin verdiği zamandır. Normal sindirim sırasında LES, yiyeceklerin mideye geçmesine izin vermek için açılır ve yiyeceklerin ve asidik mide sularının yemek borusuna geri akmasını önlemek için kapanır. Ham bal, mide ekşimesi ile birlikte bunu yatıştırabilir. Araştırmalar, ham balın asit reflü ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini ve yemek borusunun iyileşmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bal tükettiğinizde ortaya çıkan şey, yemek borusunu kaplayarak iltihabı veya hasarı iyileştirmeye yardımcı olmasıdır; bu sonuçta, iltihaplanmaya neden olabilecek ve yemek borusunun hassas astarını şiddetlendirebilecek alkol ve şekerlerden kaçınmanın yanı sıra GÖRH semptomlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

İnflamatuar bağırsak sendromu (IBS), ülseratif kolit (UC)

IBS ve UC, inflamatuar bağırsak hastalıklarıdır. Tedaviler genellikle diyet adaptasyonunu ve ciddi vakalarda anti-inflamatuar ilaçları ve antibiyotikleri içerir. Bunlar, özellikle hastada düzenli veya şiddetli nüksetmeler olduğunda genellikle uzun süreler için reçete edilir.


Laïd Boukraâ e tarafından düzenlenen Geleneksel ve Modern Tıpta Bal adlı kitapta, Chandigarh Tıp Eğitimi ve Araştırma Yüksek Lisans Enstitüsü'nün düzenli dozlarda Manuka balı yemenin yardımcı olabileceğini keşfettiği belirtiliyor. Deneysel sıçanlarda sindirim rahatsızlıklarına neden oldular, ardından hayvanları Manuka balıyla beslediler. Muayenede, bal alan sıçanlar, bağırsakta büyük ölçüde azalmış iltihaplanma seviyeleri ve hücre değişiklikleri ve antioksidan seviyeleri için iyileştirilmiş değerler gösterdi.


Angela Ysseldyk, Beslenme Uzmanı ve Arıcının Kızı, Temmuz 2016'da yayınlanan blogunda, Ülseratif Kolit'i balla tedavi ederek kolonda hem enterik hücrelerin hem de sinirlerin yenilenebileceğini bulan önemli bir çalışmayı paylaşıyor. Balın sağlıklı dokuyu ve sinir fonksiyonunu görünüşte yenileme yeteneği, aynı zamanda daha düşük hücre ölümü ve hem oksidatif hem de inflamatuar belirteçlere karşılık geldi.
İnflamatuar bağırsak hastalığının belirtilerini gösteriyorsanız her zaman tıbbi yardım alın, ancak diğer iltihap önleyici gıdalarla birlikte düzenli olarak bir kaşık dolusu ham bal semptomları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 

Antibiyotik alırken ham bal

Antibiyotik alıyorsanız sindirim sisteminizi korumak önemlidir. Bunu, "iyi bakteri" veya probiyotik içeren yeterince yiyecek yiyerek yapabilirsiniz. Dengeli bir bağırsak ortamına sahip olmak için vücudumuzun bağırsaklarımızdaki iyi bakterileri beslemesi gerekir. Ham bal, bifidobakteriler ve laktobasiller gibi iyi bakterileri beslemeye yardımcı olan iyi bir prebiyotik kaynağıdır. Ham bal aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir.

Ham bal, süt ürünü olmayan bir probiyotiktir
Ham bal, sadece tadı harika olduğu için değil, aynı zamanda laktoz intoleransı veya süt ürünlerine alerjisi olan kişiler için de faydalı olduğu için süt ürünü olmayan bir probiyotik üründür. Doğal yoğurt gibi süt ürünleri tipik olarak probiyotik/prebiyotik özellikleri nedeniyle kullanılır, ham bal ise prebiyotikler için mükemmel bir alternatif kaynaktır.
Özetlemek gerekirse, ham bal doğal, aktif bir bileşendir. Vücudu iltifat etmek ve bağırsak fonksiyonuna yardımcı olmak için iyileştirici ve son derece besleyici bileşiklerle canlıdır. İster doğal yoğurt, ister smoothie, ister bitki çayı ile günlük rutininize bir yemek kaşığı ham bal ekleyin ya da doğrudan kaşıktan yiyin ve vücudunuza doğal bir prebiyotik/probiyotik desteği vermiş olursunuz.

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page