TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Arı Sütü Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Arı Sütü Hakkında Merak Ettikleriniz

Arı Sütünün 12 Potansiyel Faydası

Arı Sütünün 12 Potansiyel Faydası

Arı sütü, bal arıları tarafından kraliçe arıları ve yavrularını beslemek için üretilen jelatinimsi bir maddedir.

Çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları tedavi etmek için sıklıkla bir diyet takviyesi olarak satılmaktadır.

Geleneksel tıpta uzun süredir kullanılmasına rağmen, Batı tıbbındaki uygulamaları hala tartışılmakta ve araştırılmaktadır.

İşte arı sütünün 12 potansiyel faydası.

 

1. Çeşitli Besinler İçerir, Arı Sütünün İçindekiler

Arı sütü su, karbonhidrat , protein ve yağdan oluşur (1).

 Arı sütünün tam kimyasal yapısı bilinmemekle birlikte sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin benzersiz proteinleri ve yağ asitlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir (1 ,2).

 Bunlar, topluca ana arı sütü proteinleri (MRJP'ler) olarak bilinen dokuz glikoprotein ve iki yağ asidi, trans-10-Hidroksi-2-dekenoik asit ve 10-Hidroksidekanoik asit içerir.(2).

 Arı sütü ayrıca birkaç B vitamini ve eser mineral içerir.

Bununla birlikte, besin bileşimi, arı sütü kaynakları arasında önemli ölçüde farklılık gösterir (1).

Arı sütünde tipik olarak bulunan vitaminlerden bazıları şunlardır:

 

Tiamin (B1)

Riboflavin (B2)

Pantotenik asit (B5)

Piridoksin (B6)

Niasin (B3)

Folik asit (B9)

İnositol (B8)

Biyotin (B7)

Bu besinler, arı sütünün potansiyel sağlık yararlarından bazılarını sağlayabilir, ancak bu eşsiz madde hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

ÖZET;

Arı sütü su, karbonhidrat, protein, yağ, B vitaminleri ve eser mineraller içerir. Eşsiz proteinleri ve yağ asitleri, potansiyel sağlık yararlarının nedeni olabilir.

 

2. Arı Sütü Antioksidan ve Antiinflamatuar Etkiler Sağlayabilir

Arı sütünün inflamasyonu ve oksidatif stresi azalttığı yaygın olarak iddia edilmektedir .

Çoklu test tüpü ve hayvan çalışmalarında, arı sütünde bulunan spesifik amino asitler, yağ asitleri ve fenolik bileşiklerin güçlü antioksidan etkileri olduğu görülmektedir (3).

Ek olarak, birkaç test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinden salınan proinflamatuar kimyasalların seviyelerinin azaldığını göstermektedir (4, 5, 6).

Bu sonuçlar umut verici olsa da, araştırmalar hala devam etmektedir. Enflamasyonun arı sütü ile tedavisine ilişkin kesin sonuçlara varmak için daha fazla veriye ihtiyaç vardır.

 

ÖZET;

Bazı hayvan ve test tüpü çalışmaları, arı sütünün antioksidan ve antienflamatuar etkileri olabileceğini göstermektedir.

 

3. Arı Sütü Kolesterol Düzeylerini Etkileyerek Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

 Hem hayvan hem de insan çalışmaları, arı sütünün kolesterol seviyelerini olumlu yönde etkileyebileceğini ve böylece kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 Kesin mekanizma belirsizliğini koruyor olsa da, arı sütündeki belirli proteinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir (7).

 12 haftalık bir çalışma, arı sütü ile takviye edilen tavşanların toplam ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini sırasıyla %28 ve %23 oranında önemli ölçüde azalttığını buldu (8).

 Benzer şekilde, bir aylık insan çalışması, günde yaklaşık 3 gram arı sütü alan kişilerde toplam ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde %11 ve %4 azalma gördü (9).

 Tersine, başka bir küçük insan çalışması, arı sütü ile tedavi edilen katılımcılar ile plasebo alanlar arasında kolesterol seviyelerinde önemli bir fark olmadığını belirledi (10).

 Bu çalışmalar umut verici olsa da, arı sütünün kalp sağlığı üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için daha hala araştırmalar devam etmektedir.

 

ÖZET;

Bazı hayvan ve insan araştırmaları, arı sütü takviyeleri ile kolesterol seviyelerinin düştüğünü göstermiştir. Bununla birlikte, bu sonuçları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

4. Yara İyileşmesine ve Cilt Onarımına Yardımcı Olabilir

Arı sütü - hem oral hem de topikal olarak kullanılır - yara iyileşmesini ve diğer inflamatuar cilt koşullarını destekleyebilir.

Yaraları temiz ve enfeksiyondan uzak tutabilen antibakteriyel etkiye sahip olduğu bilinmektedir (11).

Bir hayvan çalışması, arı sütü özü verilen sıçanlarda kolajen üretiminde bir artış olduğunu ortaya koydu. Kollajen , cilt onarımı için hayati önem taşıyan yapısal bir proteindir.(12).

Bir test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen insan hücrelerinde önemli ölçüde gelişmiş doku onarım kapasitesi gösterdi (13).

Tersine, daha yakın tarihli bir insan çalışması, bir kontrol grubu ile diyabetik ayak ülserlerini topikal olarak arı sütü ile tedavi eden katılımcılar arasında yara iyileşmesinde herhangi bir fark görmedi (14).

 

ÖZET;

Bazı araştırmalar, arı sütünün doku onarımında yer alan proteinlerin üretimini artırabileceğini göstermektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

5. Spesifik Proteinler Kan Basıncını Düşürebilir

Arı sütü, kan basıncını düşürerek kalbinizi ve dolaşım sisteminizi koruyabilir.

Birkaç test tüpü çalışması, arı sütündeki spesifik proteinlerin damarlarınızdaki ve atardamarlarınızdaki düz kas hücrelerini gevşeterek kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor (15). 

Yakın tarihli bir hayvan çalışması, arı sütünü diğer arı türevli maddelerle birleştiren bir takviyeyi inceledi ve kan basıncında önemli bir azalma buldu. Bununla birlikte, arı sütünün bu ekte oynadığı kesin rol belirsizdir (16).

 

ÖZET;

Erken araştırmalar, arı sütündeki belirli proteinlerin kan basıncını düşürebileceğini yönündedir, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

 

6. Oksidatif Stresi ve Enflamasyonu Azaltarak Kan Şekerini Düzenler

Arı sütü ayrıca oksidatif stresi ve iltihabı azaltarak kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını iyileştirebilir .

Çoklu hayvan çalışmaları, arı sütü ile tedavi edilen obez, diyabetik sıçanlarda artan insülin duyarlılığını ve pankreas, karaciğer ve üreme dokusu üzerinde belirgin bir koruyucu etki göstermiştir.(17, 18, 19).

Altı aylık küçük bir insan çalışması, günlük olarak arı sütü ile takviye edilen sağlıklı insanlarda açlık kan şekerinde %20 azalma olduğunu gösterdi (10).

 

ÖZET

Birden fazla hayvan çalışması, arı sütünün insülin duyarlılığını artırabileceğini ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, insan temelli araştırmaların arttırılması gereklidir.

  

7. Antioksidan Özellikler Sağlıklı Beyin Fonksiyonunu Destekleyebilir

Arı sütü beyin fonksiyonunu artırabilir . 

Bir çalışma, arı sütü ile tedavi edilen stres kaynaklı farelerin, kontrol grubuna göre daha düşük stres hormonları seviyelerine ve daha sağlam bir merkezi sinir sistemine sahip olduğunu ortaya koydu (20).

Ayrı bir çalışma, arı sütü verilen postmenopozal sıçanlarda hafızanın iyileşmesi ve depresyon semptomlarının azalması ile sonuçlandı.(21).

Başka bir hayvan çalışması, arı sütü ile tedavi edilen sıçanların, beyinde Alzheimer hastalığı ile ilişkili belirli kimyasal birikintileri daha iyi çıkarabildiğini gösterdi (8).

Bu çalışmaların çoğu, beyin ve sinir dokusu üzerindeki koruyucu etkisini arı sütünün antioksidan kapasitesine bağlamaktadır.

 

ÖZET

Çok sayıda hayvan çalışması, insan araştırmaları eksik olsa da, arı sütünün beyin işlevine fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

 

8. Gözyaşı Salgısını Artırabilir ve Kronik Göz Kuruluğunu Tedavi Edebilir

Arı sütü ağızdan alındığında kuru gözleri tedavi edebilir. 

Bir hayvan ve bir küçük insan çalışması, ağızdan arı sütü ile tedavi edilenlerde kronik kuru gözlerde iyileşme olduğunu gösterdi. Sonuçlar, bu arı kaynaklı maddenin, gözlerinizdeki gözyaşı bezlerinden gözyaşı salgısını artırabileceğini gösteriyor (22, 23).

İnsan çalışmasından hiçbir yan etki bildirilmemiştir. Bu nedenle, arı sütü kronik göz kuruluğu için bir çözüm olarak hizmet edebilir.

Bu çok küçük veri örneğinin arı sütünün çoğu insanın kuru gözlerini tedavi edebildiğini göstermediğini unutmayın. Sonuçta, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

ÖZET

Az miktarda veri, arı sütünün kronik kuru gözleri olan kişilerde gözyaşı salgısını artırabileceğini göstermektedir. Ancak, daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

9. Çeşitli Yollarla Yaşlanma Karşıtı Etkiler Sağlayabilir

Arı sütü, yaşlanma sürecini çeşitli şekillerde yavaşlatabilir.

Birkaç çalışma , oral olarak arı sütü ile tedavi edilen sıçanlarda yaşam süresinin arttığını ve bilişsel performansın arttığını göstermektedir.(24).

Arı sütü bazen sağlıklı, daha genç görünen cildin bakımını desteklemek için topikal cilt bakım ürünlerine dahil edilir .

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, arı sütünün artan kolajen üretimini ve UV radyasyonuna maruz kalma ile ilişkili cilt hasarına karşı korumayı destekleyebileceğini göstermektedir.(12, 25).

Oral veya topikal arı sütü kullanımının yaşlanmayı geciktirici faydaları üzerine insan araştırmaları olumlu sonuçlar vermesiyle birlikte daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

ÖZET;

Arı sütü, yaşlanmanın bazı yaygın semptomlarını azaltabilir,.

 

10. Arı Sütü Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir

 Arı sütü vücudunuzun yabancı bakteri ve virüslere karşı doğal bağışıklık tepkisini artırabilir (26).

Arı sütündeki MRJP'lerin ve yağ asitlerinin, enfeksiyon insidansını azaltabilen ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyebilen antibakteriyel aktiviteyi desteklediği bilinmektedir.(11).

  

ÖZET;

Araştırmalar, arı sütünün antimikrobiyal etkilerini destekler ve bu maddenin bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini gösterir. 

 

11. Arı Sütü Kanser Tedavisinin Yan Etkilerini Azaltır

Kemoterapi ve diğer kanser tedavileri, kalp yetmezliği, iltihaplanma ve gastrointestinal (GI) sorunlar dahil olmak üzere önemli olumsuz yan etkilerle birlikte gelir.

Arı sütü, belirli kanser tedavileriyle ilişkili bazı olumsuz yan etkileri azaltabilir.

Bir çalışma, arı sütü ile takviye edilmiş sıçanlarda kemoterapinin neden olduğu kalp hasarında önemli bir azalma olduğunu ortaya koydu (27).

Çok küçük bir insan çalışması, topikal olarak uygulanan arı sütünün, sindirim sisteminizde ağrılı ülserasyonlara neden olan bir kanser tedavisi yan etkisi olan mukoziti önleyebileceğini göstermiştir (28).

  

ÖZET;

Arı sütü, kanser tedavisinin neden olduğu bazı yan etkileri tedavi edebilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

12. Menopozun Bazı Belirtilerini Tedavi Edebilir

Arı sütü menopozla ilişkili semptomları da tedavi edebilir .

Menopoz, ağrı, bozulmuş hafıza, depresyon ve anksiyete gibi fiziksel ve zihinsel yan etkilerle ilişkili dolaşımdaki hormonlarda azalmaya neden olur. 

Bir çalışma, postmenopozal sıçanlarda arı sütünün depresyonu azaltmada ve hafızayı iyileştirmede etkili olduğunu buldu.(21).

42 postmenopozal kadınlarda Başka bir çalışmada 12 hafta boyunca arı sütü 800 mg günlük tamamlayıcı sırt ağrısı ve azaltmada etkili olduğunu fark anksiyete (29).

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

 

ÖZET;

Arı sütü menopoz semptomlarını etkili bir şekilde tedavi edebilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Arı Sütü Kullanım Miktarı Ne Olmalıdır?

Araştırma nispeten sınırlı olduğundan, arı sütü için kesin bir önerilen doz belirlenmemiştir.

Bir besin takviyesi olarak alındığında, arı sütü doğal halinde - jel benzeri bir madde - veya toz veya kapsül formunda bulunur. 

Faydaları çok çeşitli dozajlarda gözlemlenmiştir. Mevcut araştırmalar, günde 300–6,000 mg'da olası faydaları desteklemektedir (30).

Arı sütü ayrıca cildinize topikal olarak da uygulanabilir ve bazen ticari olarak satılan cilt bakım ürünlerine dahil edilir.

Daha önce hiç arı sütü kullanmadıysanız, ciddi alerjik reaksiyonlardan ve yan etkilerden kaçınmak için çok küçük bir dozla başlamak en iyisidir.

 

ÖZET;

Arı sütü için resmi olarak önerilen bir doz yoktur. Mevcut araştırmalar, günde 300–6,000 mg'da olası faydaları göstermektedir.

 

Arı Sütü Kullanımı Riskleri ve Yan Etkiler

Muhtemelen çoğu için güvenli olsa da, arı sütü risksiz değildir.

Arı ürünü olduğu için arı sokması, polen veya diğer çevresel alerjenlere alerjisi olan kişiler dikkatli olmalıdır.

Pestisitler gibi bazı çevresel kirleticiler de arı sütünde bulunmuştur ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir (2).

Arı sütü kullanmak çoğu insan için muhtemelen güvenli olsa da, zaman zaman ciddi yan etkiler bildirilmiştir. Bunlar şunları içerir (2Güvenilir Kaynak):

  • Astım
  • Anafilaksi
  • Kontakt dermatit

gibi rahatsızlıkları bulunlarda arı sütü alerjik reaksiyon gösterebilir

 

ÖZET;

Arı sütü genellikle güvenli kabul edilir. Fakat belirli rahatsızlıkları bulunanların dikkatli kullanması veya alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Arı Sütünün Faydaları Hakkında Altını Çizdiklerimiz?

Arı sütü yüzyıllardır eski tıbbi uygulamalarda kullanılmış olsa da, araştırma eksikliği nedeniyle Batılı tıp pratisyenleri tarafından büyük ölçüde reddedilmiştir.

Bununla birlikte, baldan farklı olan bu arı ürünü, çeşitli fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklar için alternatif bir tedavi olarak hala sıklıkla kullanılmaktadır.

Bugüne kadar, arı sütünün faydalarına dair birçok araştırma yapılmış ve bu araştırmalar artarak devam etmektedir. Mevcut araştırmaların çoğu, hayvan ve test tüpü veya çok küçük insan çalışmaları çerçevesinde devam etmektedir. 

Unutmamak gerekir ki arı sütü bir ilaç değildir. Destekleyici gıda ürünü olarak görmek gerekir.

Arı sütü tüketmek %100 risksiz değildir. Anafilaksi yan etkiler zaman zaman bildirilmiştir.

 

 

 

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page