TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Bal Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Bal Hakkında Merak Edilenler

Yayla Balı Nedir, Farkı, Özellikleri, Faydaları, Fiyatları Arıcınız Anlatıyor

Yayla Balı Nedir, Farkı, Özellikleri, Faydaları, Fiyatları Arıcınız Anlatıyor

Yayla balı zengin floralı Toros Dağları’nın Orta Toroslar Bölümünde Konya ili sınırları içerisinde yer alan yüksek (1765 m rakıma sahip) bir alanda üretilmektedir. Yayla balımızın üretildiği

yaylamız yüksek rakıma sahip olması sebebiyle balımız yüksek yayla balı olarakta değerli bir baldır. Doğal dağ ve kır çiçeklerinden arılarımızın topladığı nektarların özel bir harmanı olarak katkısız kalıntısız organik içerikleri ile ürettiğimiz gerçek yayla balı arayanların sofralarına en saf haliyle sunduğumuz bal çeşidimizdir.

 

Yayla Balı Hakkında Bahsettiklerimiz;

 • Yayla balı nedir?
 • Yayla balının özellikleri?
 • Yayla balının farkı?
 • Yayla balı neden kaliteli bir baldır?
 • Yayla balı özellikleri?
 • Yayla balı fiyatları?
 • Yayla balı nereden alınır?
 • Kaliteli gerçek yayla balı nasıl anlaşılır?
 • Yayla balı satın alma tavsiyeleri?
 • Yayla balı faydaları?

 

Yayla Balı Nedir? 

Yayla, yüksek yerlerdeki derin akarsu vadileriyle yarılmış düzlükler halinde bir coğrafik yeryüzü şeklidir. Dağlık, engebeli araziler gündelik yaşamdan oldukça uzaktadır. Yüksek rakım sebebiyle yaylalarda mevsim değişkendir, yağış yüksektir, karlar geç erir. Kış erken bastırır. Böyle olduğu için insanlar tarafından sürekli yerleşim ve yaşam alanı olarak kullanılamaz. Mevsimlik göçlerle insanlar bu alanlara yerleşir. Dünyanın insan eli en az değmiş çevresel kirlenmelere en az maruz kalmış alanları olarak tanımlanabilir.

Yayla balı, arıcıların mayıs, haziran, temmuz ağustos aylarında arılarını yaylalara taşıyarak bu floralardan ürettiği bal türüdür nitelendirilir. Polen ve nektar çeşitliliği bu ballara özel bir rayiha gizemli aromalar kazandırır. Bal tasnifinde bu ballar karışık çiçek balı olarak tanımlanır. Bal tasnifi açısından yayla balları polifloralı (çok çiçekli) bal türüdür. Yayla balı tabiri ülkemize ait özel bir tanımlamadır. Dünya genelinde high mountain honey (yüksek dağ balı), dağ balı, kır çiçekleri balı gibi terimlerde bu bal türünü tanımlamak ve tarif etmek için kullanılır

 

Yayla Balının Özellikleri 

Yayla balı birçok çiçek türünün nektarının harmanından oluşan zengin bir nektar çeşitliliğine sahiptir. Bu yönüyle güçlü bir besin ve şifa kaynağıdır. Yayla balı polifloralı bal olarak yani karışık çok çiçekli bal olarakta tasnif edilebilmektedir. Yayla ballarının kalitesinde yükselti önemli bir parametre olarak kabul edilmektedir. Bilimsel bazı bulgular yüksek rakım sebebiyle gece ve gündüz arasında oluşan sıcaklık farkının balın olgunlaşma kalitesi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Nektar kaynaklarının çeşitliliği, temiz su ve hava şartları organik arıcılıkla birleşince ortaya %100 doğal yayla balı çıkar. Özetle yayla balının özellikleri çiçek çeşitliği, floranın temiz kaynaklara sahip olması, nektar çeşitliği, orta derece aromatik lezzet, içerik olarak kaliteli yüksek kalitedir.

 

Yayla Balının Farkı Nedir?

Yayla çiçek balı, endemik bitkilerin de bulunduğu bir bölgede kendi arılığımızda üretilmektedir. Her yayla balı kendine özgü renk, koku, lezzet nitelikleri taşır. Ülkemizin zengin florası bal severlere yayla balı konusunda adeta benzersiz seçenekler sunar. Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde ballar daha yoğun ve ağır aromatik lezzet notalarına sahipken Siristat Yayla balı bunun tersine genel orta derece hafif bir aromayı sizlere sunar. Bu sebeple günlük kahvaltılık tüketimlerinizde severek tüketebilirsiniz. Yayla balının diğer ballardan farkı orta yoğunlukta bir aromaya sahip yüksek değerli çiçek çeşitliliğidir. Bununla birlikte birlikte üretim alanı olan yaylaların temiz, kirlenmemiş doğa harikası bölgeler olması yayla balına değer katar. Yayla balları coğrafi bölgelere göre farklı renk, tat ve kokuya sahiptir.  

Saf gerçek, katkısız ve kalıntısız olan her bal iyi baldır. Bir bal kalıntı içeriyorsa, yapay besleme ile yani şeker verilerek üretilmişse onun üretildiği alanın hiçbir anlamı kalmaz. Yayla balı en iyi ballar sıralamasında üst sıralarda yer alır ama yayla balı satın alırken onun içeriğinin saf olmasına dikkat ediniz.  Üretildiği yerin yayla olması gerçek, saf yayla balı satın aldığınız anlamına gelmez. 

  

Ülkemizde Yayla Balı Neden Kaliteli Bir Baldır?

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde Anadolu insanının göçebe yaşamının bir parçası olarak yaylalar bulunur. İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgesi yayla yaşamının ve yayla balının üretiminin yapıldığı alanlardır. Özellikle yörük kültürü Güney Doğu Anadolu, Akdeniz, İç Anadolu bölgesinde bulunan yaylaları göçer yaşamın vazgeçilmez haline getirmiştir. Yayla balının insanlar tarafından tanınmasında bu göçer yaşamın bir parçasıdır. Anadolu insanı yaylaları güzel ve özel alanlar kabul etmiştir. Burada üretilin, sütün, tereyağının, yoğurdun, balın lezzeti gerçekten çok özeldir. Çünkü bu alanlar hayvanların, arıların tamamen doğal kaynaklardan beslenerek sütünü, etini, balını insanlara sunduğu alanlardır.

 

Yayla Balının Kaliteli İyi Gerçek Bal Olduğu Nasıl Anlaşılır? Yayla Balı Satın Alma Tavsiyeleri

Kaliteli, iyi, gerçek yayla balı satın almak için öncelikle tavsiyemiz üreticisini yani arıcınızı iyi tanıyın. Yayla balı nereden alınır, nerede satılır sorusu tüketicilerin genelde sorduğu bir sorudur? Üretildiği florayı, üretim tekniklerini inceleyin, irdeleyin, kafanıza takılan her soru için arıcınıza sorular sorun. Bal bozulmayan ama zaman içerik değerlerinde düşme gösteren bir gıdadır. Yeni hasat bir taze yayla balı her zaman satın almak için iyi bir seçimdir. Bal satın alırken aracılara ihtiyacınız yok çünkü bal kovandan insan tüketimine uygun olarak alınan ve direk tüketilebilen bir gıdadır. Gerçek balın üretimden sofranıza güvenli yolculuğunda en kısa yolu tercih etmek sizi olası risklerden korur.

Satın aldığınız yala balının karışımsız olduğundan başka bal türleriyle harmanlanmadığından emin olun. Evet yayla balları en iyi ballardandır ama yüksek rakımın getirdiği koşullar sebebiyle yayla balının üretim miktarı diğer alanlara göre düşüktür. Bu sebeple bazı üreticiler yayla balını başka bal türleri ile harmanlayıp onu öz niteliğinden uzaklaştırabilir. 

En önemli konu analizler. Tadarak, bakarak, koklayarak internette gördüğünüz veya çevrenizden duyduğunuz bilgilerle evde uyguladığınız testlerle bir balın sahte bal mı gerçek bal mı olduğunu anlamanız maalesef mümkün değildir. Saf, gerçek, kaliteli yayla balı satın aldığınızdan emin olmak için mutlaka analiz raporlarını gözden geçirin. İkinci önemli nokta bir balın analiz raporunun olması onun saf bal olduğu anlamı taşımaz. Analiz raporundaki değerleri iyi inceleyin. 

 Kalıntı riskinden arındırılmış yayla balını tercih edin. Pestisit, arı ve zirai ilaç kalıntıları günümüz gıda dünyasının en büyük risklerinden biridir. Ve bu kalıntıların tamamı insan sağlığı için ciddi riskler taşır. Ve bence tüketicilerin en başta dikkat etmesi gereken konudur. Tüketiciler genellikle balda şeker olup olmadığını sorgular. Evet balda şeker olması kabul edilemez ama şeker iyi ya da kötü gündelik yaşamımızda tükettiğimiz bir maddedir. Peki ballardaki kalıntıların şekerden çok daha büyük risk içerdiğinin farkında mısınız? Yukarda bahsettiğimiz gibi yaylalar çevresel ve endüstriyel kirlenmelerden en uzak alanlar olarak kabul edilir. Peki arıcınız arı bakımları sırasında hangi yöntemleri kullanıyor. Balda kalıntı bırakacak birçok ilaç ve kimyasal var. Bunların kullanımı bal ve arı ürünlerinde ciddi kalıntı riski ortaya koymaktadır. Başta antibiyotik olmak üzere ülkemizde üretilen balların birçoğu maalesef bu kalıntılar sebebiyle ihraç dahi edilememektedir. Kaliteli yayla balı için organik, doğal yayla balını tercih edin. Yayla balı fiyatı üreticinin üretim şartları ve kalite parametrelerine göre değişkenlik gösterebilir ama ucuz diye şeker ve kalıntı içeren bir yayla balı satın almış olmanız sizi karlılığa değil aksine zarara sürükler.

Ham, taze ve işlenmemiş yayla balını tercih edin. Ham yayla balı demek balın kovandan hasat edildiği ilk halinin korunarak ambalajlanması anlamına gelir. Isıl işlem, şoklama, filtreleme gibi birçok endüstriyel işlemden balın geçmediğini gösterir. Peki bu endüstriyel işlemlerin yapılma amacı nedir? Balın kristalize olmasını önlemek, ona berrak ve güzel bir görüntü kazandırmak. Kaliteli yayla balı satın almak için ham yayla balı tercih etmeniz balın zengin içeriğine ulaşmanız konusunda tavsiye edilir. 

 

Yayla Balının Faydaları

Yayla balının faydaları olarak özel bir başlıkta yayla balını tasnif etmek doğru bir yaklaşım değildir. Balların hemen hemen hepsi aynı faydaları gösterir. İyi, kaliteli gerçek bir balın faydaları ile yayla balının faydaları arasında çok fazla bir fark yoktur. Yayla balının faydalarını başlıklar halinde ele alacak olursak

Ham balın faydalı olduğu genel başlıklar

 • Antibakteriyel etki
 • Yara iyileştirici etkiler
 • Diyet antioksidanları
 • Anti-inflamatuar etkiler
 • Ham bal ayrıca arı poleni ve arıların kovanlarını bir arada tutmak için kullandıkları balmumu, yapışkan benzeri bir madde olan propolis içerir. 
 • Normal bal, ham bal ile aynı düzeyde arı propolisi ve arı poleni içermeyebilir.
 • Kalp ve damar sağlığı
 • Solunum sistemleri
 • Beyin ve hafıza
 • Bağışıklık sistemi
 • Stres ve buna bağlı rahatsızlıklar
 • Uyku bozuklukları
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Cinsel performans 

gibi birçok alanda yayla balı faydalıdır. Başlıkların detaylı incelemesi için aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz. 

 

Türkiye'de arı ürünlerinin en iyi lezzetlerini butik üretim felsefesi ile doğal ve organik arıcılık yöntemleri ile üreten, kovandan çıktığı haliyle müşterilerine sunarak Türkiye'nin dört bir yanından talep gören bir marka olan Siristat, yayla balının en saf, doğal, gerçek ve kaliteli halini özel fiyatı bedava kargo fırsatı ile sizlere sunmaktadır. Afiyet şifa olsun. Aklınıza takılan her türlü soru ve merak ettikleriniz için WhatsApp iletişim hatlarımız sosyal medya hesaplarımız ile her zaman sorularınıza cevap vermek için hazırız. Yayla balı satın alma ve siparişi içinde WhatsApp sipariş hattımız, web sitemizin, sosyal medya hesaplarımız hizmetinizde.

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page